Pellegrino Tibaldi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pellegrino Tibaldi
Abrégé de la vie des plus fameux peintres, avec leurs portraits gravés en taille-douce, les indications de leurs principaux ouvrages, quelques réflexions sur leurs caractères, et la maniere de (14749294066).jpg
Narození 1527
Puria
Úmrtí 1596 (ve věku 68–69 let)
Milán
Povolání architekt a malíř
Významná díla Basilica of San Gaudenzio
San Fedele
Venus and Minerva
Visitation (Meeting of Mary and Elizabeth in the Presence of Saints Joseph and Jerome)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pellegrino Tibaldi (Valsolda, 1527 - Milán, 1596), také známý jako Pellegrino di Tibaldo de Pellegrini, byl italský manýristický architekt, sochař a malíř. Valsolda je obec s přibližně 1 600 obyvateli v provincii Como v italském regionu Lombardie, tehdejší části milánského vévodství. Nachází asi 60 kilometrů severně od Milána a asi 25 kilometrů severně od města Como na hranici se Švýcarskem. Zde se Tibaldi narodil, ale vyrostl v Bologni. Jeho otec pracoval jako kameník. Pravděpodobně se učil u Bartolomea Ramenghi Bagnacavalla nebo Innocenzi da Imoly. Jeho první zdokumentovaná malba je obraz „Sňatek svaté Kateřiny“, kterou vytvořil někdy ve věku 15 let.

Svatá rodina (Petrohrad, Ermitáž)

V roce 1547 odešel Tibaldi do Říma studovat u Perina del Vaga. Dostal práci při výzdoběSala del Consiglio, Andělského hradu (Castel Sant'Angelo). Když Perino del Vaga zemřel v roce 1547, převzal po něm Tibaldi v letech 1547-1549 vedoucí roli malíře a architekta. Vytvářel také fresky. Jeho fresky jsou ovlivňovány tvorbou Michelangela Buonarroti. Další zakázku dostal od kardinála Giovanni Poggi v Bologni. Tibaldi namaloval fresky Story of Ulysses v Poggi, scény ze života baptisty v kapli Poggi a scény z Mojžíšova života v Paláci Sacchetti v Římě. V kostele S. Giacomo Maggiore postavil kapli pro svého patrona, pro kapli namaloval obraz Kázání svatého Jana (John preaching in the Wilderness) a obraz Division of the Elect from the Damned . Kardinál Poggi ho následně zaměstnal při stavbě kaple v bazilice della Santa Casa v italské městě Loreta. Namaloval pro baziliku obraz Nativity , Presentation in the Temple, Transfiguration a Decollation of St. John .

V letech 1558 až 1561 žil v Anconě. Zde namaloval fresky pro palác Loggia dei Mercanti v Itálii. V roce 1561 se setkal s kardinálem Carlo Borromeo, který ho zaměstnal v Miláně hlavně jako architekta. Pracoval na téměř nekonečném úkolu stavby milánské katedrály, kde pracoval na různých projektech v katedrále. Také pracoval na nádvoří arcibiskupského paláce (1564-70) v Miláně, na výzdobě jezuitského kláštera San Fedele (1569-1579), a San Sebastiano v Miláně (1577). V Miláně pracoval také jako civilní architekt, který projektoval paláce Spinola, Erba Odescalchi a Prospero Visconti. V roce 1575 byl pověřen kardinálem Tolomeo Gallio postavit na břehu jezera Lake Como výstavbou renesanční patricijské rezidence Villa d'Este v Cernobbiu.

V roce 1586 odešel do Španělska, kde nahradil Federica Zuccari jako hlavního malíře. Pracoval na Royal Site of San Lorenzo de El Escorial (Španělsky Monasterio y Sitio de El Escorial en Madrid) v klášterech El Escorial na žádost krále Filipa II. Jeho největším dílem byly fresky v knihovně. Po devíti letech se vrátil do Itálie a byl jmenován architektem milánské katedrály (italsky Duomo di Milano) až do své smrti. Zemřel v Miláně roku 1592.

Pellegrinův bratr Domenico Pellegrino Tibaldi pracoval jako rytec v Bologni. Mezi jeho žáky byl Orazio Samacchini. Jeho syn Domenico Tibaldi je známý především jako architekt v Bologni.

San Sebastiano (Milán)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pellegrino Tibaldi na anglické Wikipedii.