Federico Zuccari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Federico Zuccari
Fede Galizia - Portrait of Federico Zuccari - WGA8432.jpg
Základní informace
Narození 1539
Sant'Angelo in Vado
Úmrtí 20. července 1609 (ve věku 69–70 let)
Ancona
Povolání malíř a architekt
Rodiče Ottaviano Zuccari
Příbuzní Taddeo Zuccari (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vzkříšení Lazara

Federico Zuccari, nebo také Federigo Zuccaro (asi 1542/1543, Sant'Angelo in Vado20. července 1609, Ancona), byl italský manýristický malíř a architekt, činný jak v Itálii tak i v zahraničí.

Život[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o jeho práci pocházejí z roku 1550, kdy se přestěhoval do Říma, kde pracoval se svým bratrem Taddem. Pomáhal při freskové výzdobě Villy Farnese v Caprarole. Dále se účastnil prací v těchto objektech:

Zuccari byl povolán zpět do Říma papežem Řehořem VIII., aby pokračoval na zakázce pro kapli Pauline ve Vatikánu. Navštívil Brussel, kde vytvořil sérii kartonů pro tkalce tapisérií. Roku 1574 odjel do Anglie, kde obdržel zakázku na malbu portrétů královny Alžběty, Marie Skotské, sira Nicholase Bacona, sira Francise Walsinghama, Charlese Howarda a dalších.

Namaloval také portrét Muž se dvěma psi, v paláci Pitti ve Florencii, a obraz Mrtvý Kristus s anděli v Galleria Borghese. Roku 1585 přijal nabídku Filipa II. k výzdobě Escorialu . Pracoval v paláci od ledna 1586 do konce roku 1588. Králi se mnoho jeho maleb nelíbilo a byly přemalovány. Jeho nástupcem byl Pellegrino Tibaldi.

Jako jeho současník Giorgio Vasari, byl i Zuccari uměleckým kritikem a historikem. Jeho hlavní dílo L'idea de' Pittori, Scultori, ed Architetti (1607) bylo však mnohem méně populární.

Krátce před svou smrtí byl povýšen do rytířského stavu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Federico Zuccari na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]