Pachet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pachet
v hieroglyfickém zápisu
p
x
t
rw

Pachet (v egyptštině pḫt – ta, která škrábe) byla egyptská lví bohyně války.

Původ a mytologie[editovat | editovat zdroj]

Seti I. a Pachet ze Speos Artemidos.

Byla pravděpodobně regionálním lvím božstvem, bohyně úst z vádí, spojeným s těmi, kteří lovili ve vádí, poblíž vody na hranici pouště. Dalším titulem je Ona, která otevírá cesty bouřkovým dešťům, což se pravděpodobně týká bleskových povodní v úzkém údolí, ke kterým docházelo v důsledku bouří v této oblasti. V egyptském panteonu se objevila během Střední říše. Stejně jako Bastet a Sechmet, Pachet je spjatá s egyptskou bohyní Hathor, a tím se stává i slunečním božstvem, se slunečním diskem jako součástí její koruny.

Namísto jednoduchého domácího ochránce proti škůdcům a jedovatým tvorům nebo divokému válečníkovi to byla lovkyně, která putovala sama v noci pouští a hledala kořist. Takto získala titul Noční lovec s ostrým okem a špičatým drápem. Tento pouštní aspekt vedl k tomu, že byla spojena s pouštní bouří jako bohyně Sechmet. Byla také ochránkyně mateřství jako Bastet.

V umění byla zobrazována jako kočičí žena, často při zabíjení hadů svými ostrými drápy. Přesná povaha kočky se lišila mezi pouštní divokou kočkou, která byla více podobná Bastet nebo karakalům připomínajícím Sekhmet.

Chrámy poblíž al Minjá[editovat | editovat zdroj]

Skalní chrám Pachet postavený královnou Hatšepsut.

Nejslavnější chrám Pachet byla podzemní, jeskynní svatyně, kterou postavila Hatšepsut blízko Al Minjá[1] mezi 39 starověkými hrobkami Střední říše nomarchů z nomu Antilopy, se sídlem v Hebenu, v oblasti, kde se nachází mnoho lomů. To je uprostřed Egypta, na východním břehu Nilu. Stavět hrobku na východ není tradiční (obvykle bývá na západě), ale terén na západě byl nevhodný. Nacházel se zde starší chrám této bohyně, ale nedochoval se. Hatšepsut je známa pro obnovení chrámů v tomto regionu, které byly poškozeny Hyksóskými útočníky.

Byly objeveny jeho pozoruhodné katakomby. Bylo zde pochováno velké množství mumifikovaných koček. Je předpokládáno, že mnoho z nich bylo přivezeno ze vzdálených míst, aby byly slavnostně pohřbeny během rituálů v kulturním centru. Některé odkazy spojují tuto bohyni s Weret Hekau jako Pachet-Weret-Hekau (wr.t ḥkȝ.w znamená „veliká magií“). Další titul je Horus-Pachet, přítomnost mnoha mumifikovaných jestřábů v místě dále způsobila spojení s Hathor, která byla matkou Horuse, jestřába, faraona a slunce.[2]

Její lovecká povaha vedla k Řeky, kteří později okupovali Egypt po tři sta let, k identifikaci Pachet s Artemis. V důsledku toho se jim tento podzemní chrám stal známým jako Speos Artemidos, jeskyně Artemis, jméno, které přetrvává, i přes fakt, že Artemis není egyptskou bohyní. Řekové se pokusili sladit egyptská božstva se svými vlastními. V pozdějších dobách si prosadili mnoho řeckých místních jmen. Křesťané a jiné náboženské sekty zabírali některé části tohoto místa během Římského období. Arabská místní jména byla založena až po 7. století .

Hatšepsut a její dcera Nefrure jsou také brány jako stavitelé menšího blízkého chrámu zasvěceného Pachet, který byl poničen za vlády následných faraonů. Byl dokončen za vlády Alexandra II. A nyní se nazývá Speos Batn el-Bakarah.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pakhet na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]