Přeskočit na obsah

Mahes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mahes
Hieroglyfický zápis
mA
ir
Hz
zA
mAi
Význambůh války, ochrany, počasí
Atributynůž, lotosové květy
Zvířatalev
RodičePtah, Bastet (nebo Sachmet)
Oblast uctíváníStarověký Egypt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mahes (také Mihos, Miysis, Mios, Maihes nebo Maahes, řecky Μαχές, Μιχός, Μίυσις, Μίος, nebo Μάιχες) byl starověký egyptský lví – bůh války, [1] jehož jméno znamená „on kdo je pravda vedle ní“. Byl viděn jako syn boha stvořitele Ptaha, stejně jako kočičí bohyně (Bastet v Dolním Egyptě nebo Sekhmet v Horním Egyptě), jejíž povahu sdílel. Maahes byl božstvo spojené s válkou, ochranou a počasím, stejně jako s noži, lotosy a pohlcením zajatců. Jeho kult byl soustředěn v Taremu a Per-Bast, v kultových centrech Sekhmet a Bastet.

Původ[editovat | editovat zdroj]

První zaznamenaná zmínka o Maahesovi je z Nového království Někteří egyptologové tvrdily, že Maahes byl cizího původu. [2] Mohl by být totožný s lvem-bohem Apedemakem uctívaným v Nubii a egyptskou západní pouští.

Maahes byl považován za syna Ra a kočičí bohyně Bastet nebo jiné kočičí bohyně Sekhme. Někdy byl ztotožněn s jiným synem Sekhmet, Nefertemem. Maahes bojoval s Reem na jeho bárce proti hadu Apepovi, během jeho noční plavby. [3]

Vzhledem k tomu, že mají kočičí božstva mocné atributy, byli spojeni s faraony a stali se egyptskými patrony.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Jméno Maahes začíná hieroglyfy pro mužského lva, i když izolovaně to také znamená (ten, kdo může) vidět vpředu.

Zobrazení[editovat | editovat zdroj]

Maahes byl zobrazen jako muž s hlavou lva, který někdy držel nůž a kytici lotosových květů, s odkazem na jeho spojení s Nefertumem, kterého symbolizoval lotos.[3]

Posvátná zvířata[editovat | editovat zdroj]

Maahes (664–525 př. Nl) s lví hlavou v muzeu Naturhistorisches (Vídeň)

Lvi byli drženi v chrámu zasvěceném Maahesovi v Taremu, kde byl uctíván Bastet / Sekhmet, jeho chrám sousedil s Bastským chrámem.[4] Starověký řecký historik Aelian napsal: „V Egyptě uctívají lvy a po nich je nazýváno město. (…) Lvi mají chrámy a četné prostory, ve kterých se potulují; maso volů je jim dodáváno denně (…) a lvi jedí za doprovodu písně v egyptském jazyce.“, tak byl odvozen řecký název města Leontopolis.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maahes na anglické Wikipedii.

  1. Manfred Lurker. Dictionary of Gods and Goddesses, Devils and Demons. [s.l.]: Routledge, 1987. ISBN 978-0-7102-0877-4. S. 215. 
  2. Walter Yust ed., Encyclopædia Britannica: A New Survey of Universal Knowledge, 1956, p.54
  3. a b Wilkinson, Richard H. (2003). The Complete Gods and Goddesses of Ancient Egypt. Thames & Hudson. pp. 178–179
  4. Caroline Seawright, Maahes, God of War and Protection, The Leonine Lord of Slaughter...- map of temples. www.thekeep.org [online]. [cit. 2020-03-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]