Nebthet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nebthet
v hieroglyfickém zápisu
O9t
H8
Bohyně Nebthet

Nebthet (v překladu „Paní Domu“ či „Paní Chrámu“, řecky Νέφθυς – Nephthys či Nefthys) je staroegyptská bohyně, nejmladší z Devatera z Iunu. Je dcerou Geba a Nút, sestrou Usira, Sutecha a Eset. Jejím manželem byl Sutech.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Nebthet, soška z muzea v Louvru

Je matkou šakalího boha podsvětí a ochránce mrtvých Anupa. Podle nejrozšířenějšího mýtu chtěla dokázat svému manželovi Sutechovi, že není neplodná, proto opila a svedla Usira.[1] Ze spojení se narodil Anup.

V mýtech je většinou věrnou průvodkyní své sestry Eset. Když Sutech zabil svého bratra Usira, rozsekal jeho tělo na kusy a ty rozházel po celém Egyptě (viz Mýtus o Usirovi). Nebthet pomáhala své sestře Eset s jejich hledáním a poté při rituálech oživení. Usir se jí za to odměnil čestným místem u jeho trůnu v podvětní říši.[1]

Kult[editovat | editovat zdroj]

Byla většinou uctívána nikoli samostatně, ale jen jako součást Devatera. Byla ochránkyní mrtvých i živých. Pomáhala bohyni porodu Mešenet či bohu osudu Šajovi.[1]

Při pohřebních rituálech vystupuje spolu se svou sestrou Eset jako průvodkyně a ochránkyně mrtvých.

Její chrám stával v Sepermeru. Další chrám existoval ve Velké Hérakleopoli, kde pravděpodobně měla i vlastní kult.

Ikonografie[editovat | editovat zdroj]

Je obvykle zobrazována jako mladá žena, která na hlavě nese ikonografické symboly svého jména, tedy „Dům“ (ve skutečnosti symbol pro uzavřený chrámový okrsek) a „Paní“ (symbol vypadající jako košík).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nephthys na anglické Wikipedii.

  1. a b c ZAMAROVSKÝ, Vojtěch. Bohové a králové starověkého Egypta. Praha: Mladá fronta, 1979. 23-062-79. Kapitola Nebthet, s. 207. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]