Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Předseda Poslanecké sněmovny
Parlamentu České republiky
Logo PSP ČR

Úřadující
Markéta Pekarová Adamová

od 10. listopadu 2021

První ve funkciMilan Uhde
VytvořeníÚstava České republiky
1. ledna 1993
Plat274 900 Kč (2024)[1]
Webová stránkaPoslanecká sněmovna

Seznam předsedů Poslanecké sněmovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je poslanec, volený člen Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, z hlediska protokolu třetí ústavní činitel v České republice.[2] Od listopadu 2021 funkci zastává Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

Mezi hlavní úkoly předsedy patří zastupování Poslanecké sněmovny navenek, její řízení a předsedání jejím schůzím, dále pak například řídí společné zasedání obou komor Parlamentu. Až do října 2012 také do jeho rukou skládal nově zvolený prezident přísahu a také do jeho rukou se mohl svého úřadu vzdát, poté tato pravomoc přešla na předsedu Senátu. V případě neobsazeného úřadu prezidenta nebo dočasného zbavení prezidenta pravomocí přebírá předseda Poslanecké sněmovny podstatnou část úkonů prezidenta.

Disponuje jedním ze sedmi klíčů od dveří do Korunní komory v kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta, kde jsou uloženy české korunovační klenoty.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Prvním držitelem této funkce byl dramatik, disident a politik Milan Uhde z ODS.

Funkci obvykle obsazuje vítěz voleb do Poslanecké sněmovny a představitel hlavní síly nové sněmovní většiny. Pokud sněmovní většina není jasná, nebo je nucena opřít se o hlasy sněmovní opozice, předsedou Sněmovny může být zvolen i zástupce opozičních stran. K tomu došlo v období let 1996–1998, kdy Sněmovnu vedl lídr opozice Miloš Zeman z ČSSDl, která tolerovala menšinovou vládu Václava Klause. V období 1998–2002 byl předsedou zvolen Václav Klaus z ODS, která podporovala menšinovou vládu Miloše Zemana. Nárok na obsazení předsedy komory nominantem ve volbách poražené ODS deklarovala tzv. opoziční smlouva. Mezi roky 2006–2010 Sněmovnu vedl představitel druhé ČSSD Miloslav Vlček z důvodu volebního patu.

První ženou ve funkci byla v letech 2010–2013 Miroslava Němcová z ODS. Pozici zastávali celkem čtyři zástupci ČSSD, tři z ODS a po jednom z ANO a TOP 09.

Místopředsedové[editovat | editovat zdroj]

Kromě předsedy Sněmovny tvoří předsednictvo tohoto orgánu rovněž proměnlivý počet místopředsedů. Obvykle se jedná o zástupce části dalších stran, které jsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně. V historii České republiky byl počet místopředsedů od čtyř do šesti. 1. místopředsedu si ze zvolených místopředsedů vybírá předseda Sněmovny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOPECKÝ, Josef. Fiala, Vystrčil i Pekarová si polepší o stokorunu, růst platů zastavil balíček. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2023-12-29 [cit. 2024-02-12]. Dostupné online. 
  2. Příručka diplomatického protokolu II. Zásady a pravidla protokolární praxe [online]. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, listopad 2018 [cit. 2020-01-15]. S. 12. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]