Osobní údaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Osobním údajem je jakákoliv informace týkající se určené nebo určitelné fyzické osoby, k níž se osobní údaje vztahují. Tato se považuje za určenou nebo určitelnou, jestliže lze fyzickou osobu přímo či nepřímo identifikovat zejména na základě čísla, kódu nebo jednoho či více prvků, specifických pro její fyzickou, fyziologickou, psychickou, ekonomickou, kulturní nebo sociální identitu.[1] Nakládání s takovýmito údaji může být vzhledem k právu na soukromí omezováno, přičemž v Česku je tato oblast řešena zejména zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, který ještě rozeznává citlivý osobní údaj (k tomu podrobněji níže v kategorii osobních údajů). Od 25. května 2018 bude ochrana osobních údajů upravena celoevropsky nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679.[2] Jedná se o Obecné nařízení o ochraně osobních údajů.

Podle reportéra iDNES.cz je největším shromažďovatelem osobních údajů mobilní operátor, který má na základě data retention uloženy provozně lokalizační údaje za období posledního půlroku.[3]

Kategorie osobních údajů[editovat | editovat zdroj]

Úřad pro ochranu osobních údajů rozlišuje následující kategorie[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. § 4 písm. a) zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
  2. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Dostupné online.
  3. POKORNÝ, Jakub. Co o nás ví stát? V roce 2011 jste přecházel koleje, napsala policie. iDNES.cz [online]. 23. dubna 2014 20:02. Dostupné online. 
  4. http://uoou.cz/uoou.aspx?menu=29&submenu=31&loc=487

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]