Biometrie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Biometrie je automatická metoda autentizace založená na rozpoznávání jedinečných biologických charakteristik subjektu - živé osoby. Metoda vychází z přesvědčení, že některé biologické charakteristiky (morfologické, fyziologické) jsou pro každého živého člověka jedinečné a neměnitelné. Proto se používá k identifikaci osob a jedná se tak o osobní údaj. Nezměnitelnost je ovšem nevýhoda u bezpečnostních systémů. Při vyzrazení charakteristik je nelze změnit jako to umožňuje heslo. A charakteristiku lze relativně snadno napodobit a zabezpečení tak obejít.[1][2][3] Částečně toto řeší tzv. odvolatelná biometrie.

Metody[editovat | editovat zdroj]

Autentizace otisku prstů[editovat | editovat zdroj]

Bříško prstu s papilárními liniemi.

Na rozpoznání otisků prstů je několik metod. Uvedená vytváří obraz detekcí teplotních rozdílů. Jiné užívají přímý optický snímek nebo měří nepatrné změny elektrického náboje na povrchu prstu. Uživatel přejede prstem po čidle, které je tvořené jedním mikročipem. Pokrývá je teplotně citlivá vrstva, která je sestavená ze 14 000 zobrazovacích prvků. Čip konvertuje nepatrné teplotní rozdíly, které zaznamenal, na 50-100 obrazových řezů, které ukazují charakteristické čáry. Speciální software asi za desetinu sekundy složí řezy do celkového snímku. Ten lze ukázat na monitoru a uložit do databáze. Počítač pro bezpečnostní systém zpracuje snímek pomocí složitého algoritmu a vytvoří digitální identifikační kód.

Autentizace oční duhovky[editovat | editovat zdroj]

Změna průsvitu oční duhovky v závislosti na množství světla.

Při analýze unikátních charakteristik uživatelovy duhovky se získaná data ukládají v digitálním tvaru do databáze. Zařízení podobné kameře pořídí za několik sekund soubor snímků oka. V zařízení je objektiv projektující snímky na CCD (prvek s nábojovou vazbou). Analogové údaje snímků se digitalizují a posílají analyzovat do procesoru. Snímky zpracovává speciální software. Nejdřív najde všechny údaje o očním víčku a odstraní je, potom lokalizuje rozhraní mezi duhovkou, zornicí a očním bělmem a data, které se týkají pouze duhovky oddělí. Program zmapuje duhovku bod po bodu a používá přitom souřadnicový systém, který bere v úvahu, jak je zornička rozšířená. Údaje o jasnosti každého bodu shromažďuje a analyzuje. Vytvořený kód je 512bytové binární číslo (asi 4 tisíce nul a jedniček). Při identifikaci se provede to samé jako při zápisu a taky se vytvoří digitální kód. Ten se porovná s kódem z databáze.

Další formy identifikace jsou například:

 • podle oční sítnice
 • podle obličeje
 • podle mapy žil na dlani ruky
 • podle DNA
 • dynamika stisku kláves
 • charakteristika hlasu
 • charakteristika písma
 • charakteristika mozkových vln[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. https://techxplore.com/news/2016-08-vr-software-facial.html - VR rendering software used to trick facial security systems
 2. [1] Biometric Security Measures can be Hacked Easily, Here’s Why
 3. [2] Samsung Galaxy S8 iris scanner fooled by German hackers
 4. http://techxplore.com/news/2016-04-brain-percent-accuracy.html - Researchers can identify you by your brain waves with 100 percent accuracy

Související články[editovat | editovat zdroj]