Ortel (Cvikovská pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ortel
Vrchol Ortelu
Vrchol Ortelu

Vrchol554 m n. m.
Prominence166 m ↓ rozc. Pod Ortelem
Izolace4,1 km → Zelený vrch
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
Poznámkavrchol je rozeklaná skála mezi stromy
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Zákupská pahorkatina / Cvikovská pahorkatina / Sloupská vrchovina / Svojkovská část[1]
Souřadnice
Ortel
Ortel
Horninaznělec
PovodíPloučnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ortel (německy Ortelsberg, 554 m n. m.) je výrazný znělcový vrch nacházející se ve Cvikovské pahorkatině v severních Čechách. Údajně zde bývalo popraviště města Cvikova.[2] Na vrcholu se nachází skalní vyhlídka s omezeným rozhledem, jemuž brání vzrostlý les.[3]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Kopec, kterému se podle tvaru říkalo i Klobouk,[4] se tyčí zhruba 3 kilometry jižně od města Cvikov a 1,5 km na severozápad od jeho místní části Lindava. Nalézá se na katastru Lindava 683833.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Z okolních křídových pískovců, které se nacházejí v okolí hory, byl oddělen znělcový lakolit, jenž zde v současnosti tvoří hlavní stavební prvek. Hora vystupuje poměrně markantně nad své okolí, které převyšuje až o 250 metrů. Z jižního úbočí kopce vystupují skály s výraznou deskovou odlučností a strmé svahy pod vrcholem vyplňuje znělcová suť. Pod horou se nachází starý znělcový lom. Les pokrývající svahy kopce je převážně listnatý s převahou buku, v jehož stínu se daří několika teplomilným druhům rostlin (tolita lékařská, konvalinka vonná).

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Ortel od jihu

K vrcholu Ortelu se lze dostat po žlutě značené stezce od severozápadu (1,5 km), ze silnice spojující Cvikov a Sloup v Čechách. Od jihozápadu vede k vrcholu druhá žlutě značená stezka, která se po 1 km na rozcestí spojuje s první cestou a na samotný vrchol vystupuje pouze jedna.[5] V zimě, kdy na stromech není listí, je z vrcholu výhled především k jihu a jihozápadu. Z několika pasek ve svahu hory lze také zahlédnout horu Klíč nad obcí Svor a Jezevčí vrch nad obcí Heřmanice v Podještědí.

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Na jižním svahu Ortelu jsou mohutné skalní stěny a staré znělcové lomy, které představují vhodní terén pro horolezeckou činnost. Vyznačených 17 lezeckých cest na fonolitové skále se řadí převážně k cestám s větší obtížností (obtížnost 7 až 8+).[6][7]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Ortel je podle psychotroniků jedno z nejnegativnějších míst v Čechách, z hory prý vycházejí negativní vibrace. Její suťový vrchol byl prý již v prehistorických dobách uměle dosypán, zřejmě aby zakryl jeskyni nebo obětní šachtu do vnitřku hory.[2][4][8] V minulosti údajně bylo na vrcholu či na úbočí popraviště města Cvikova.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  2. a b c JANOŠKA, Martin. Ortel a Spravedlnost: výlet na nejnegativnější místa v Česku. iDnes [online]. 30. března 2012 [cit. 2014-01-19]. Dostupné online. 
  3. PODHORSKÝ, Marek. Liberecký kraj. Praha 7: freytag&berndt, 2002. ISBN 80-7316-032-3. Kapitola Českolipsko, s. 28. 
  4. a b ŘEHÁČEK, Marek. Lužické a Žitavské hory. Liberec: Kalendář Liberecka, 2011. ISBN 978-80-87213-09-4. Kapitola Obce Lužických a Žitavských hor, s. 169. 
  5. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa ., 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 
  6. Ortel na stránkách horolezeckého svazu
  7. MĚKOTA, Jakub. Skály na Ortelu. Horolezecký průvodce [online]. Nový Bor: 2006 [cit. 2016-02-24]. Dostupné online. 
  8. Jan Kroča, Tajemná místa Čech, Nakladatelství MH, 2004 str. 73

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]