Oprávněná organizace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Oprávněnou organizací v oblasti archeologické památkové péče se rozumí fyzická nebo právnická osoba, která je držitelem povolení Ministerstva kultury ČR k provádění archeologických výzkumů a zároveň uzavřela dohodu s Akademií věd ČR o rozsahu a podmínkách provádění archeologických výzkumů (viz § 21 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů[1]). Jejich seznam vydává Ministerstvo kultury.[2]

Předpoklady pro uzavření smlouvy s oprávněnou organizací jsou dostatečná odborná kvalifikace a pracovní prostory dotčené organizace. Odborná kvalifikace je zaručena zaměstnáním fyzické osoby, která má nejméně magisterské vysokoškolské vzdělání se zaměřením na archeologii a dva roky odborné praxe. Ohledně pracovních prostor je vyžadována laboratoř, prostor k vědecké práci, k dokumentaci a k bezpečnému uložení archeologických nálezů.

Oprávněná organizace je povinna oznamovat zahájení archeologických výzkumů Archeologickému ústavu (v Praze nebo v Brně) a následně tamtéž podávat zprávy o jejich výsledcích (obvykle ve formě nálezové zprávy).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]