Maltská konvence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Maltská konvence neboli Úmluva o ochraně archeologického dědictví Evropy byla podepsána v maltské Vallettě 16. ledna 1992. Úmluva vstoupila v platnost dne 25. května 1995.

Cílem úmluvy je ochraňovat archeologické dědictví „jako zdroj evropské kolektivní paměti a jako nástroj historického a vědeckého studia“. Součástí archeologického dědictví jsou podle Maltské konvence jakékoli stopy po lidstvu z minulých období, jejichž uchování a studium umožňuje sledovat vývoj historie lidstva a jeho vztah k přirozenému prostředí. To zahrnuje veškeré stavby, konstrukce, skupiny budov, zastavěná území, movité objekty a další památky, nacházející se jak na souši, tak pod vodou.

Zúčastněné strany se zavazují právně zajistit ochranu archeologického dědictví a zabránit nezákonným a neodborným vykopávkám i jinému narušování archeologického dědictví. Při archeologickém výzkumu by měly být upřednostňovány nedestruktivní metody.

Ratifikační proces v České republice[editovat | editovat zdroj]

Jménem České republiky byla Úmluva podepsána ve Štrasburku dne 17. prosince 1998. Po schválení smlouvy Parlamentem ČR a podepsání prezidentem byla ratifikační listina uložena u generálního tajemníka Rady Evropy 22. března 2000. Pro Českou republiku vstoupila Úmluva v platnost dne 23. září 2000.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]