Olof Palme

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olof Palme
Rodné jméno Sven Olof Joachim Palme
Narození 30. ledna 1927
Stockholm
Úmrtí 28. února 1986 (ve věku 59 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1788276
Příčina úmrtí vražda
Místo odpočinku Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ19781340
Alma mater Stockholmská univerzita
Kenyon College
Povolání politik
Ocenění Cena Jawaharlal Nehru (1985)
Řád Bílého lva
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ20204999
Politická strana Sociální demokraté
Manžel(ka) Lisbet Palme (19561986)
Děti Joakim, Mårten a Mattias
Rodiče Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ6033502
Příbuzní bratr Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ6033488
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sven Olof Joachim Palme (30. ledna 192728. února 1986) byl švédský politik.

V letech v letech 19691986 byl předsedou švédské sociální demokracie, v letech 19691976 a v letech 1982 až do svého zavraždění v roce 1986 byl švédským předsedou vlády. Atentát na Palmeho byl první svého druhu v moderní historii Švédska a měl dopad na celou Skandinávii.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 30. ledna 1927 jako nejmladší dítě v dobře situované rodině. Jeho otec zemřel, když mu bylo sedm let. Palme se už jako dítě naučil několik cizích jazyků. Navzdory svému původu z vyšší střední třídy se stal jedním z nejvýznamnějších vůdců švédského dělnického hnutí.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jeho politická kariéra začala v roce 1953, když ho Tage Erlander, tehdejší premiér, zaměstnal jako osobního asistenta. Již v té době Palme formoval myšlenky, které poznamenaly jeho politickou práci: odstranění kolonialismu, právo na národní sebeurčení, potřeba nového ekonomického světového řádu, boj proti rasismu, sen o rovných právech; demokratizace vzdělávání.

Zůstal po celý život reformátorem, následoval přitom tradiční švédskou sociálnědemokratickou politiku. Věřil v silnou společnost, v níž jsou plná zaměstnanost a veřejný sektor dva nejdůležitější prostředky k větší rovnosti mezi různými sociálními skupinami i mezi pohlavími. Jedna z jeho základních myšlenek byla představa o politice všeobecného blahobytu: všichni, bez ohledu na jejich zdroje, by měli mít prospěch ze státu blahobytu. To vede k zachování vzájemné solidarity a ochotě platit daně, a také pomáhá předcházet tomu, aby bohatí hledali soukromá řešení mimo dosah chudých.

Blízké přátelství a spolupráce s Tagem Elanderem pokračovaly i nadále, když se Olof Palme stal ministrem bez portfeje (1963), ministrem spojů (1965) a ministrem školství (1967). Bylo celkem logické, že po odstoupení Erlandera v roce 1969 byl zvolen předsedou švédské Sociálnědemokratické strany, čímž se stal také předsedou vlády. Na začátku roku 1970 dosáhl švédský sociální systém jistého vrcholu, byl vytvořen koncept známý jako „švédský model“. Na konci dekády však západní demokracie obecně zažívaly to, co bylo nazýváno „krizí demokracie“. Švédsko nebylo ušetřeno. Olof Palme přišel s koncepcí obnovy demokracie rozsáhlými reformami pracovního života a v průběhu 70. let bylo přijato mnoho nových zákonů týkajících se pracovního trhu.

Boj proti nezaměstnanosti považoval za nejdůležitější úkol sociální demokracie a navzdory tlaku neoliberálů uhájil model silné společnosti se silnými odbory a všeobecným blahobytem až do konce.

V zahraničí i doma budil velký zájem a stal se známým a uznávaným poitikem. Jeho zájem o mezinárodní otázky a sociální cítění se probudily už v mládí, když jako student procestoval značnou část Spojených států a Dálného východu.

Vražda[editovat | editovat zdroj]

Byl hlavně reformátor, ale byl také velký řečník a agitátor. Jeho vášnivé odhodlání a plamenná rétorika budily silný ohlas doma i mimo Švédsko. Někteří jedinci ho nesnášeli do té míry, že to hraničilo s nenávistí a skutečným pronásledováním jeho osoby. Palmeho aktivity vadily především vládám Reagana a Thatcherové.[zdroj?] Ovšem drtivá většina Švédů, jakož i přistěhovalců a uprchlíků, oceňovala jeho silnou solidaritu s sociální a ekonomické ambice Švédska.[zdroj?] Zpráva o jeho vraždě hluboce zasáhla celou zemi i velkou část světové veřejnosti.

Olof Palme s manželkou, jako obvykle bez ochranky, odcházeli domů z kina večer dne 28. února 1986, když ze tmy vystoupil muž a zastřelil ho. Vražda nebyla dosud objasněna. Podle některých investigativních novinářů směřují nitky k CIA.[zdroj?] Jiné konspirační teorie hovoří o neonacistickém spiknutí, prorostlém dokonce do švédské policie.[zdroj?] Vyšetřování však bylo zastaveno.

Šlo o muže silného přesvědčení. "Mír byl jeho nejdůležitější úkol," řekl Ingvar Carlsson, jeho nástupce, na jeho pohřbu, "protože viděl válku jako největší hrozbu pro lidstvo."

Ani 30 let po jeho smrti není jasné, zda šlo o vraždu, či pouze o útok šílence nebo o atentát s politickým podtextem. Jednoznačné je pouze to, že pachatel tohoto činu nebyl doposud dopaden.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]