Gamla stan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Náměstí Kornhamnstorg

Gamla stan je historické centrum Stockholmu, název znamená staré město, do roku 1980 oficiální název byl Staden mellan broarna (Město mezi mosty). Gamla stan se z velké části rozkládá na ostrově Stadsholmen, ale oficiálně jsou součástí starého města také přilehlé malé ostrovy Riddarholmen, HelgeandsholmenStrömsborg (i když ne vždy je to tak vnímáno).

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Letecký pohled na Gamla stan
Stortorget: ikonické budovy čp. 18 a 22
Fasády Stockholmského paláce a Storkyrkan
Prästgatan: jedna ze starých uliček
Mårten Trotzigs Gränd: nejužší ulička města (méně než 1 metr)
Under Kastanjen: jedna z okouzlujích kaváren
Videoprůvodce po Gamla Stan

Historie starého města sahá až do 13. století, najdeme v něm středověké uličky, které jsou dláždeny kočíčimi hlavami a starobylé domy. Německá cihlová gotická architektura významně ovlivnila výstavbu stockholmského starého města.

Stortorget je nejstarší náměstí ve Stockholmu, na kterém se nachází celá řada pamětihodností (výstavné domy bohatých obchodníků, budova stockholmské burzy ad.).[1] Název doslova znamená velké náměstí. Roku 1520 se zde odehrála stockholmská krvavá lázeň, kdy dánský, norský a krátce i švédský král Kristián II. Dánský nechal popravit 82 švédských šlechticů a důchovních. Tato událost vyvolala povstání a posléze vedla k rozpadu Kalmarské unie a ke zvolení Gustav I. novým švédským králem.

Na území starého města se nachází mnoho dalších významných památek, uveďme alespoň Storkyrkan (Stockholmská katedrála), Stockholmský královský palác, budovu švédského parlamentu (Riksdagshuset), Riddarhuset (budova švédské nobility), Nobelmuseet (Muzeum Nobelovy ceny) a Riddarholmskyrkan na ostrově Riddarholmen, na kterém se nachází také několik významných barokních paláců.

Restaurace Den gyldene freden na ulici Österlånggatan je v provozu od roku 1722 a podle Guinnessovy knihy rekordů jde o restauraci, která je nejdéle v provozu v nezměněném prostředí a je to současně jedna z nejstarších restaurací na světě. Restauraci nyní vlastní Královská švédská akademie věd (která uděluje většinu Nobelových cen) a která zde každý týden pořádá své čtvrteční obědy. Riddarholmskyrkan sloužil jako pohřebiště švédských panovníků od 17. století až do roku 1950.

Od poloviny 19. století do poloviny 20. století byl Gamla stan považován za slum, mnoho historických budov chátralo a krátce po druhé světové válce bylo dokonce několik bloků domů zbouráno, především za účelem rozšíření budovy švédského parlamentu (Riksdagshuset). Od 70. let 20. století se však staré město stalo turistickou atrakcí pro své kouzlo středověké a renesanční architektury, později byla oceněna i novější architektura.

Archeologické výzkumy 370 objektů v Gamla stan zůstávají špatně zdokumentovány, ale řada dobrovolníků nedávno doložila, že mnoho domů, které dosud byly datovány do 17. a 18. století mohou být až o 300 let starší.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gamla stan na anglické Wikipedii.

  1. Stockholms gatunamn. 2nd. vyd. Stockholm: Kommittén för Stockholmsforskning, 1992. ISBN 91-7031-042-4. Kapitola Innerstaden: Gamla stan, s. 74. (Swedish) 
  2. Per Luthander. Hus i Gamla stan 300 år äldre än man trott [online]. Dagens Nyheter, 2005-05-11 [cit. 2007-04-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-01. (Swedish) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]