Occidental

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Occidental (Occidental), interlingue (Interlingue)
Tvůrce projektu Edgar de Wahl
Rok zveřejnění 1922
Počet mluvčích není znám
Klasifikace
Písmo Latinka
Postavení
Regulátor není stanoven
Úřední jazyk není úředním
Kódy
ISO 639-1 ie
ISO 639-2 ile (B)
ile (T)
ISO 639-3 ile
Ethnologue ILE
Wikipedie
ie.wikipedia.org

Occidental, později interlingue, je umělý jazyk publikovaný v roce 1922 německým námořním důstojníkem a učitelem Edgarem de Wahlem.

Interlingue je pečlivě navržen tak, aby mnoho z jeho odvozených slovních forem odráželo podobné formy mnoha západoevropských jazyků. To je možné aplikací De Wahlova pravidla skládajícího se s několika podpravidel umožňujících převádět infinitivy sloves na odvozená podstatná a přídavná jména. Výsledkem je pro jednotlivce seznámeného se západoevropskými jazyky na první pohled poměrně dobře srozumitelný jazyk. Společně s jednoduchou gramatikou pak tento fakt vedl k jeho značné popularitě v posledních 15 letech před druhou světovou válkou. Po volapüku, esperantu a idu šlo pravděpodobně o nejrozšířenější umělý jazyk.

Po druhé světové válce však v souvislosti s nástupem projektu interlingua na počátku 50. let 20. století pomalu vymizel.

Vzorový text[editovat | editovat zdroj]

'

Li material civilisation, li scientie, e mem li arte unifica se plu e plu. Li cultivat europano senti se quasi in hem in omni landes queles have europan civilisation, it es, plu e plu, in li tot munde. Hodie presc omni states guerrea per li sam armes. Sin cessa li medies de intercommunication ameliora se, e in consecuentie de to li terra sembla diminuer se. Un Parisano es nu plu proxim a un angleso o a un germano quam il esset ante cent annus a un paisano frances.