Occidental

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Occidental (Occidental), interlingue (Interlingue)
Tvůrce projektu: Edgar de Wahl
Rok zveřejnění: 1922
Rozšíření:

Počet mluvčích:

Klasifikace:

Písmo: Latinka
Postavení
Regulátor:
Úřední jazyk:
Kódy
ISO 639-1: ie
---
ile (B) ile (T)
SIL: ILE
Wikipedie
ie.wikipedia.org
Wiktionary
Occidentalová edice Wikislovníku, svobodného slovníku/tezauru

Occidental, později interlingue, je umělý jazyk publikovaný v roce 1922 německým námořním důstojníkem a učitelem Edgarem de Wahlem.

Interlingue je pečlivě navržen tak, aby mnoho z jeho odvozených slovních forem odráželo podobné formy mnoha západoevropských jazyků. To je možné aplikací De Wahlova pravidla skládajícího se s několika podpravidel umožňujících převádět infinitivy sloves na odvozená podstatná a přídavná jména. Výsledkem je pro jednotlivce seznámeného se západoevropskými jazyky na první pohled poměrně dobře srozumitelný jazyk. Společně s jednoduchou gramatikou pak tento fakt vedl k jeho značné popularitě v posledních 15 letech před druhou světovou válkou. Po volapüku, esperantu a idu šlo pravděpodobně o nejrozšířenější umělý jazyk.

Po druhé světové válce však v souvislosti s nástupem projektu interlingua na počátku 50. let 20. století pomalu vymizel.

Vzorový text[editovat | editovat zdroj]

'

Li material civilisation, li scientie, e mem li arte unifica se plu e plu. Li cultivat europano senti se quasi in hem in omni landes queles have europan civilisation, it es, plu e plu, in li tot munde. Hodie presc omni states guerrea per li sam armes. Sin cessa li medies de intercommunication ameliora se, e in consecuentie de to li terra sembla diminuer se. Un Parisano es nu plu proxim a un angleso o a un germano quam il esset ante cent annus a un paisano frances.