Loglan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Loglan (la logla)
Tvůrce projektu James Cooke Brown
Rok zveřejnění 1955
Rozšíření Neznámé
Počet mluvčích několik jedinců
Klasifikace
Písmo Latinka
Postavení
Regulátor neexistuje
Úřední jazyk nikde
Kódy
ISO 639-1 není
ISO 639-2 není
Wikipedie
není
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Loglan je umělý jazyk vytvořený roku 1955 doktorem Jamesem Cookem Brownem, který napsal článek o možnosti kontroly psychologického fenoménu známého jako Sapir-Whorfova hypotéza. Toto téma se stalo nejdůležitější prací v jeho životě – pro dokázání této hypotézy začal vytvářet speciální umělý jazyk.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1966 vyšla první verze jazyka (Loglan 1). Několik let poté našly počítače v loglanu syntaktické chyby. Jazyk se proto vrátil zpátky do laboratoře a v roce 1988 vyšla konečná verze loglanu.

V 80. letech se strhl boj o autorská práva k jazyku. Skupina loglanistů, která nebyla spokojená s Brownovou autoritou, poprvé zkusila použít jazyk mimo ústav The Loglan Institute, který Brown založil pro zajištění vývoje jazyka a jeho aplikace. Když Brown potvrdil vlastnictví autorských práv k jazyku, založila tato skupina Logical Language Group a vytvořila vlastní verzi jazyka s pozměněnou slovní zásobou pod názvem lojban (čti [ložban]). Nejprve byla gramatika těchto dvou jazyků stejná, ale postupem času se oba jazyky vyvinuly zcela samostatně.

Skupina kolem jazyka lojban je dnes aktivnější než skupina kolem loglanu a obě skupiny se dnes navzájem sbližují, to ale neplatí pro jazyky.

Literatura loglanu[editovat | editovat zdroj]

V loglanu existuje spousta krátkých textů, mimo to i beletrie. Jediný román v loglanu napsal Alex Leith.

Loglan v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Loglan byl zmíněn v několika sci-fi dílech, jako např. v románech Roberta A. Heinleina Měsíc je drsná milenka a Číslo bestie.

Autor loglanu James Cooke Brown také napsal utopický sci-fi román The Troika Incident, kde používá loglan, ovšem v knize se mu říká "Panlan".

Loglan je také používán jako oficiální mezidruhový jazyk v RPG hře FTL:2448.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Loglano na esperantské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]