Chorukor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Chorukor je fiktivní umělý jazyk ze hry Vyrozumění (1965) Václava Havla.[1]

Jediná známá slova v chorukoru jsou názvy dnů v týdnu. Hlavní umělý jazyk této hry je (také fiktivní) ptydepe, jehož je po stránce filosofie jazyka chorukor protikladem. Přechod z nesrozumitelného a nenaučitelného ptydepe na neméně nesrozumitelný chorukor je metaforou společenských změn v komunistickém Československu – reformy byly provedeny jen na papíře, špatné principy byly nahrazeny za jiné, stejně špatné.

Ukázka z 11. obrazu[editovat | editovat zdroj]

Perina: Samozřejmě. Pondělí se v chorukoru řekne ilopagar, úterý ilopager, středa ilopagur, čtvrtek ilopagir, pátek ilopageur, sobota ilopagoor. Jak myslíte, že se řekne neděle? No?
(Hlásí se jediný Kalous) Tak Kalous!
Kalous: (Vstane) Ilopagor. (Usedne)
Perina: Správně, Kalous! Máte jedničku! Že to je velmi lehké?

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAVEL, Václav, Vyrozumění, Hra o dvanácti obrazech, Praha, 1965. 11. obraz : Na všech těchto chybách ptydepe se tvůrčím způsobem poučil nový syntetický jazyk chorukor, který se už nepokouší omezit nespolehlivost textu pracným hledáním slov vzájemně si nejnepodobnějších, ale který toho účinně dosahuje naopak cílevědomým podchycením a zorganizováním jejich podobnosti: čím podobnější slova, tím příbuznější je i jejich význam, takže případná chyba v textu reprezentuje jen nepatrnou odchylku v jeho významu.