Norský buhund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Norský buhund
Norwegian Buhund 600.jpg
Základní informace
Země původu NorskoNorsko Norsko
Tělesná charakteristika
Hmotnost 24 –26 kg
Výška † 41 – 46 cm
Barva jakýkoli odstín od světle krémové po světle oranžovou, černá a vlčí
Klasifikace a standard
Skupina FCI 5: Špicové a primitivní plemena
Sekce FCI 3: Severští hlídací a pastevečtí psi
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Norský buhund (norsky Norsk Buhund, anglicky Norwegian Buhund), někdy též norský ovčák, je severské psí plemeno náležící mezi špice. Je blízkým příbuzným islandského psa a jämthunda neboli švédského losího psa. Původně se používal k tahání saní a jako lovecký pes. Dnes převážně slouží jako domácí hlídač a společník. Jeho jméno je odvozeno od norského výrazu bu, což znamená chlév nebo stáj, a napovídá, jaká byla původní funkce tohoto plemene.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pes střední velikosti a lehké stavby těla. Hlava je lehká a uši vzpřímené. Jeho srst je krátká, schopná nabývat jakýchkoli odstínů od světle krémové po světle oranžovou včetně černé a vlčí. Psi dorůstají výšky až 46 cm, feny do 42 cm, hmotnost psů činí až 26 kg, u fen 24–25 kg. Jedinci se dožívají stáří 12 až 15 let. Je to velmi vytrvalý, energický a aktivní pes. Vzhledem ke své značné hlasitosti se však nehodí k chovu ve městě.[zdroj?]

Mimo Norsko, zemi původu, je velmi vzácný. Nejvíce se chová ve Spojeném království a v Austrálii.[zdroj?] Do České republiky doposud[kdy?] nebyl dovezen.[zdroj?] Lze si ho splést s s jeho příbuznými islandským psem nebo s jämthundem (švédský losí pes či elkhund).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Norwegian Buhund na anglické Wikipedii.