Jämthund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jämthund neboli švédský losí pes je lovecké plemeno psa pocházející ze švédského kraje Jämtland. Řadí se do skupiny špiců a primitivních plemen.

Jämthund
Jämthund aka Swedish Elkhound 1.JPG
Základní informace
Země původu Švédsko Švédsko
Využití Lovec medvědů, losů a vlků
Tělesná charakteristika
Hmotnost 28 - 32 kg
Výška † Do 60 cm
Barva Vlkošedá
Klasifikace a standard
Skupina FCI Špicové a primitivní plemena
Sekce FCI Severští lovečtí psi
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kosterní pozůstatky prvních psů žijících s lidmi jsou typově podobné kosterní stavbě jämthundů a jelikož se tyto psy za mnoho století moc nezměnili, je možné, že právě tito psi byli prvními domestikovanými na světě. Je to tedy plemeno staré přes pět tisíc let! Nejsou tedy jasní předci, ale nejspíše to byli vlci, ze kterých se pak vyvinuli tito psi. Dříve se používal k lovu všeho, dnes se používá ke štvanicím na losy, medvědy a vlky, osvědčil se také jako služební pes švédské armády a policie.

Jämthund byl uznán za samostatné plemeno v roce 1946, do té doby byl pokládán ze větší formu norského losího psa, který je prvním uznaným losím psem.

Chov jämthundů v ČR[editovat | editovat zdroj]

První chovatelskou stanicí v České republice, která odchovala první vrh jämthundů sídlí na webu jamnthund.cz a jejich chovný pár a zároveň první psi tohoto plemene v ČR se jmenují Lena a Rambo. Jejich první vrh byl v roce 2008. Dnes je to již dlouho co na svět přišel poslední vrh - tato chovatelská stanice již nejspíše další štěňata neplánuje.[1]

Druhou chovatelskou stanicí se stala Fenrisúlfr, bohužel, ani tato stanice neplánuje další vrh štěňat - poslední byl v roce 2012. Zakládající fena celého chovu se jmenuje Ištar a počet vrhů dosáhl pouze čísla dvě. V prvním vrhu navíc byli jen dvě štěňata, jen jedno zůstalo v ČR a druhé zemřelo po tom, co do jeho boudy udeřil blesk.[2]

Jiné chovatelské stanice v České republice ani na Slovensku nejsou a vypadá to tedy na možný zánik tohoto plemene v Česká republice vůbec.[3]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Velký pes obdélníkového rámce s čistými liniemi. Silný, ale také čilý pes uměřené postavy. Tělo nesmí budit dojem nadměrné délky ani nesmí být příliš těžké. Má spíše těžkou konstrukci. Krycí srst je přiléhající. Podsada je krátká, měkká, světlá. Srst je hladká na hlavě a na přední straně končetin, delší na krku, hrudníku, ocase, na stehnech a na zadní straně končetin. Může vytvářet límec na krku a na dotek je jemná.

Hlava je suchá a je protáhlá, s přiměřenou šířkou mezi ušima. Lebka mírně klenutá. Stop zřetelný. Oči jsou oválného tvaru, tmavě hnědé barvy. Bělma jsou vidět. Uši vysoko nasazené, nošené vztyčené, špičaté do tvaru V. Vnitřní strana uší je bohatě osrstěna.

Krk je dlouhý, suchý a velmi dobře osvalený. Rovný. Hřbet dlouhý, rovný a také dobře osvalený. Spíše široký. Srst na něm je bohatá a objemná. Ocas nasazen vysoko, střední délky. Nesen zatočený, ale ne těsně stočený nebo položený na hřbetě. Hustě osrstěný, ale bez praporu (srsti visící zpod něj).

Dosahuje váhy až 32 kg a výška v kohoutku je do 60 cm.[4]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Jamthlnd.jpg

Velmi energický a živý pes, který je loajální ke svému pánovi a dokáže ho bránit. Beze stopy flegmatismu nebo nervozity. Naprosto sebevědomý a odvážný. Je to pes, který poslouchá pouze jednoho člověka, nehodí se tedy do rodiny. Je velmi inteligentní, ale i tvrdohlavý a má sklony k uštěkanosti. Samota mu nedělá problém. Děti ignoruje a moc vřelý vztah k nim nemá, avšak, pokud se k nim páníček chová s láskou, bude k nim loajální. Většinou se řídí podle toho, jak se chová pán a dokáže se tomu přizpůsobit. S ostatními zvířaty moc nevychází pokud s nimi není seznámen již jako štěně. Cizí ignoruje, ale nesmí být v jejich přítomnosti nervózní nebo dokonce agresivní. Svého pána dokáže v případě ohrožení dobře bránit a na každého nezvaného hosta upozorní štěkotem.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst jämhunda nepotřebuje žádnou zvláštní péči, navíc je i samočistící. Občasně se musí vyčesávat, ale pokud líná, je potřeba vyčesávat hodně. Mytí šamponem není potřeba a příliš častým mytím by se mohla ztratit přirozená mastnota srsti, což by vedlo ke kožním problémům.

Vyžaduje hodně pohybu, jakýkoliv pohyb mu udělá radost. Bez pohybu může mít sklony k agresivitě.

O uši ani drápky není potřeba se starat, popř. drápky zastřihne veterinář při každoroční kontrole.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jämthund.cz - První chovatelská stanice jämhundů aneb švédských losích psů v ČR.
  2. jamthund.eu - Druhá chovatelská stanice jämthundů aneb švýcarských losích psů v ČR.
  3. Tato informace pochází z chovatelského serveru inzerce-psu.com
  4. Odstavec o vzhledu je dle oficiálního platného standardu plemene jämhund dle FCI.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]