Basenji

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Basenji
Basenji - černé a tříslové a červené a bílé zbarvení
Basenji - černé a tříslové a červené a bílé zbarvení
Základní informace
Země původu Konžská demokratická republikaKonžská demokratická republika Konžská demokratická republika
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce ideálně 11 kg
Hmotnost samice ideálně 9,5 kg
Výška samce † ideálně 43 cm
Výška samice † ideálně 40 cm
Barva černá a bílá
červená a bílá
černá a tříslová
bílá s tříslovými skvrnkami a tříslovými znaménky na čumáku a lících
černá
tříslová a bílá
žíhaná
Klasifikace a standard
Skupina FCI 5: Špicové a plemena primitivní
Sekce FCI 6: Primitivní plemena (bez pracovní zkoušky)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Basenji (basendži, angl. Congo Dog) je lehké středně velké vysokonohé psí plemeno. Pochází ze střední Afriky, patronát drží Spojené království.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Zobrazení psů, podobných plemeni Basenji původně vznikli z dávných polodivokých vlasatých psů, tzv. šensiů, kteří žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. Jde o jedno z nejprimitivnějších a nejpůvodnějších, dodnes existujících plemen. V polovině 19. století toto zapomenuté plemeno oživili badatelé v jižním Súdánu a v Kongu. V Kongu se Basenji využívali jako lovečtí psi, sloužící k nahánění zvěře do sítí.

Neštěkavost[editovat | editovat zdroj]

Basenji je známý tím, že neumí štěkat, resp. neštěká v pravém slova smyslu. Jen když se lekne či bojí, umí vydat krátký ostrý zvuk. Nejpravděpodobnější důvod „neštěkavosti“ je skutečnost, že Basenji má hrtanový prostor menší ve srovnání s jinými domácími psy. Tato skutečnost způsobuje omezení pohybu hlasivek a tím znemožňuje štěkavý zvuk. I když je neštěkavý, přesto vůbec nelze říci, že je Basenji němý. Vládne celou škálou ostatních psích zvuků, a některé zvuky jsou právě u této rasy přímo unikátní.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má lesklou, krátkou a jemnou srst zbarvení je černobílé, červenobílé, trikolorní nebo žíhané s bílou. Vždy jsou však bílé tlapy, hruď a konec ocasu. Důležitá je však především harmonická postava. Kostra je lehká, pes má poněkud zkrácený formát a vzpřímený krk. Hlava je plochá, při vztyčených uších se na obličeji tvoří vrásky. Přechod od čela k čenichu je sotva zřetelný. Ocas je vysoko nasazený, jednou nebo dvakrát zatočený nad hřbetem.

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Tichý, k cizím zcela nedůvěřivý a venku zdánlivě nekontaktní pes. V domácím prostředí se stává mimořádně milým a citlivým společníkem. Je laskavý k dětem, avšak vždy připraven utkat se v boji se svými vrstevníky. Udělá mnoho pro přízeň svého pána, při výcviku ale může být tvrdohlavý. Má velmi vyvinut lovecký pud. Je velmi čistotný a nevydává zápach, o svou srst dokonce pečuje jako kočka. Hodí se do bytových podmínek, naopak je nevhodný do kotce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]