Německý špic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Německý špic
Velký špic bílý
Velký špic bílý
Základní informace
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Tělesná charakteristika
Výška †a) Vlčí špic / keshond: 49 cm +/- 6 cm

b) Velký špic: 46 cm +/- 4 cm
c) Střední špic: 34 cm +/- 4 cm
d) Malý špic: 26 cm +/- 3 cm

e) Trpasličí špic / pomeranian: 20 cm +/- 2 cm
Barvaa) Vlčí špic / keeshond: vlkošedá

b) Velký špic: černá, hnědá, bílá
c) Střední špic: černá, hnědá, bílá,oranžová, vlkošedá, jiná
d) Malý špic: černá, hnědá, bílá, oranžová, vlkošedá, jiná

e) Trpasličí špic/pomeranian: černá, hnědá, bílá, oranžová, vlkošedá, jiná
Klasifikace a standard
Skupina FCI1: Špicové a primitivní plemena
Sekce FCI4: Evropští špicové (bez pracovní zkoušky)
FCIstandard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Německý špic je nejstarší psí plemeno ve střední Evropě,[zdroj?] jeho předkem je pes rašelinný (Canis familiaris palustris Ruthimeyer) z doby kamenné[zdroj?] a pozdější špic kolových staveb, z něhož se vyvinula řada dalších plemen. Tento společenský pes je stále živý, velice ostražitý, hravý, mimořádně učenlivý a proto snadno vychovatelný. Nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a zahradu.[zdroj⁠?]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Štěně - vlčí špic / keeshond

Nejnápadnější na špicech je bohatá srst – dlouhé, rovné, odstávající pesíky a krátká, hustá, vatovitá podsada, díky které srst odstává od těla.[zdroj⁠?] Hlava, uši, přední strana hrudních i pánevních končetin a tlapky jsou osrstěny krátce a hustě (sametově), zbytek těla je porostlý dlouhou a bohatou srstí, zadní končetiny jsou bohatě obrostlé „kalhotkami“. Kolem krku je mohutný límec, bujně osrstěný, vysoko nasazený, zatočený ocas je nesený nad hřbetem. Hlava podobná liščí, s malými špičatými, dopředu otočeným oušky a bystrýma očima. Poměr kohoutkové výšky k délce psa má být 1:1.[zdroj⁠?]

Špic nepotřebuje střihovou úpravu a pravidelné návštěvy psích salónů. Jeho srst je tzv. samočisticí. Trpasličí, malé, střední ani velké či vlčí špice není třeba střihově upravovat vůbec, stačí je pouze pravidelně vyčesávat, v době línání je péče o srst častější. Jiná situace je avšak u tzv. pomeranianů a keeshondů, kteří již vyžadují jisté střihové úpravy a pravidelnou, velice pečlivou péči o svoji srst.

Velikostní a barevné rázy[editovat | editovat zdroj]

  • Vlčí špic / Keeshond : 49 cm +/– 6 cm, barva: vlkošedá s černou maskou, bez bílých znaků.
  • Velký špic: 46 cm +/– 4 cm, barva: černá, hnědá, bílá.

Pozn.: hnědá barva se v České republice u velkých špiců vůbec nevyskytuje a stejně jsou na tom i v zahraničí - toto platilo v letech 1988 až 2003. V ČR je velký špic v hnědé barvě od roku 2014 - jeden jedinec. V roce 2017 se v České republice narodily 2 hnědé fenky z experimentálního spojení vlčí fena x černý pes, toto spojení bylo uskutečněno pro rozšíření velice úzké genetické základny tohoto rázu špiců. Také černá a bílá varieta se v současnosti potýká s hrozbou vymizení. Chovatelé se snaží tuto variantu špice zachránit.

  • Střední špic: 34 cm +/– 4 cm, barva: černá, hnědá, bílá, vlkošedá/žíhaná, oranžová, orange-sable (sable = černý melír na základní barvě), krémová, creme-sable, strakoši a tan, ostatní barvy.
  • Malý špic: 26 cm +/– 3 cm, barva: černá, hnědá, bílá, vlkošedá/žíhaná, oranžová, orange-sable (sable = černý melír na základní barvě), krémová, creme-sable, strakoši a tan, ostatní barvy.
  • Pomeranian / Německý trpasličí špic: 20 cm +/– 2 cm, barva: černá, hnědá, bílá, vlkošedá/žíhaná, oranžová, orange-sable (sable = černý melír na základní barvě), krémová, creme-sable, strakoši a tan, ostatní barvy.

Každá velikostní varianta německého špice má mít hmotnost odpovídající její výšce.[1]

Špic malý

Využití[editovat | editovat zdroj]

Německý špic je velice temperamentní, hodí se tedy na jakýkoliv sport, či kynologickou disciplínu.[zdroj⁠?] I ti nejmenší (trpasličí špicové), vyhrávají závody agility, či se věnují klasickému výcviku popřípadě dogdancingu.[zdroj⁠?] Větší velikostní formy špiců se věnují také záchranářství či coursingu; ve všech těchto disciplínách jsou špicové velice úspěšní.[zdroj⁠?] Špic je ovšem plemenem, který ke svému spokojenému životu nutně nepotřebuje ani jednu z těchto věcí. Nejraději dělá to, co jeho pán, takže špic může být i jen společníkem v běžném životě, který bude nesmírně vděčný pouze za to, že je se svým člověkem a smí ho dělat šťastným.[zdroj⁠?]

Uchovnění[editovat | editovat zdroj]

Pro zařazení jedince do chovu je v současné době[kdy?] v ČR třeba mít vyšetření - u vlčích a velkých špiců DKK vyhodnocen stupeň musí provést veterinární lékař s příslušnou aprobací a u ostatních vyšetření stupně luxace patell taktéž provedeno aprobovaným veterinárním lékařem a dostavit se k tzv. bonitaci, tedy předvést jedince bonitační komisi složené z poradce chovu, mezinárodního posuzovatele exteriéru psů a člena výboru Klubu chovatelů špiců; komise jedince posoudí, zda splňuje standard a nemá nějakou vylučující vadu, jež by ho pro použití z chovu vyloučila.

Klub, který zastřešuje německé špice, je v České republice od roku 1967 pouze jeden.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Odstavec o vzhledu je výtah z oficiálního platného standardu dle FCI.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]