Kanaánský pes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kanaánský pes
Bílé zbarvení Kanaánského psa
Bílé zbarvení Kanaánského psa
Základní informace
Země původuIzraelIzrael Izrael
Tělesná charakteristika
Hmotnost16–25 kg
Výška †psi: 50–60 cm
feny: 45–50 cm
Barvabílá, písčitá, černá
může mít masku
Klasifikace a standard
Skupina FCI5: Špicové a primitivní plemena
Sekce FCI6: Primitivní plemena
FCIstandard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Kanaánský pes (hebrejsky כלב כנעני‎, Kelev Knaáni) je psí plemeno původem z Izraele, kde jej považují za národní plemeno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Svůj název získal podle historické blízkovýchodní země Kanaán (dnešní Izrael, Libanon a část Sýrie). Jedná se o jedno z nejstarších plemen světa, které se datuje až do biblických dob. Původně byl chován beduínskými kmeny v Negevské poušti jako pastevecký a hlídací pes. O moderní podobu plemene se zasloužila doktorka Rudolphina Menzelová.[1] V minulosti byl využit jako hledač min i jako vodící pes.[2] V Izraelských obranných silách je rovněž využíván jako služební pes či hlídač a jeho obliba v Izraeli vzrostla.[1] Izraelským chovatelským klubem uznán v roce 1953, Mezinárodní kynologickou federací (FCI) pak v roce 1966. V současné době se jedná o jediné psí plemeno, které je domestikované a zároveň žijící ve volné přírodě.[2]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Kanaánský pes je silný a středně velký pes. Má klínovitou hlavu, vztyčené uši, lehce zaoblené široké čelo, stočený ocas a krátkou až středně dlouhou rovnou srst.[2] Nejtypičtějším zbarvením pro něj jsou pouštní barvy (pískovcová, červená, krémová, zlatá).[3] Jeho zbarvení však může být různé (pískové, červenohnědé, bílé, černé, skvrnité), může mít masku (ta však musí být symetrická) a bílé znaky. Existují dva druhy tohoto psa: „dingo“ a „kólie“.[3] Výška se pohybuje u psů od 50–60 centimetrů a u fen od 45–50 centimetrů. Váží od 16 do 25 kilogramů.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Kanaánský pes má silný instinkt přežití a ostražitou a nezávislou povahu. Rychle reaguje, vůči cizím lidem je opatrný a má teritoriální sklony. Je výborný hlídač a ochránce a původně byl používán jako hlídač stád. Přestože se používá jako obranářský pes, je velmi vhodný do rodin s dětmi. Je inteligentní a rychle se učí, ale při opakování cviků rychle ztrácí pozornost a schopnost se soustředit.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Canaan Dog na anglické Wikipedii.

  1. a b PEŠKOVÁ, Zuzana. Kanaanský pes: portrét plemene [online]. Mazlíčci.cz, 2008-01-26 [cit. 2013-02-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-12. 
  2. a b c d Kanaánský pes [online]. Hafici.cz [cit. 2013-02-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-14. 
  3. a b CÍSAŘOVSKÝ, Michal. Plemena psů A-Z. Praha: Brázda, 1995. 270 s. ISBN 80-209-0256-2. S. 225. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]