Netopýr pláštíkový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxNetopýr pláštíkový
alternativní popis obrázku chybí
Netopýr pláštíkový
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád letouni (Chiroptera)
Podřád netopýři (Microchiroptera)
Čeleď netopýrovití (Vespertilionidae)
Rod netopýr (Myotis)
Binomické jméno
Antrozous pallidus
(LeConte, 1856)
Rozšíření netopýra pláštíkového (červeně)
Rozšíření netopýra pláštíkového (červeně)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Netopýr pláštíkový (Antrozous pallidus, také Vespertilio pallidus) je druh netopýra náležící do čeledi netopýrovití (Vespertilionidae) a rodu Antrozous. Popsán byl Johnem Lawrencem LeContem v roce 1856. Rozčlenil se do celkem šesti poddruhů, z toho tři žijí v Mexiku: palli­dus, bunkeri, koopmani, minor, obscurus, pacificus a packardi.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Netopýr pláštíkový je zvířetem nearktické oblasti, vyskytuje se v Kanadě, Mexiku, Spojených státech amerických a na ostrově Kubě. Areál výskytu se táhne od Britské Kolumbie (jih) přes Montanu (ve Spojených státech pak lze netopýry najít například v Idahu, Wyomingu nebo Nevadě, vyskytují se hlavně v západní části státu) až do Mexika. Zde netopýr pláštíkový obývá hlavně centrální oblasti, vyskytuje se například v částech Queretaro, Nayarit, ale lze jej spatřit i v Baja California.

K životu dávají přednost suchým, případně polosuchým oblastem, jako jsou pouště, tyto oblasti by však měly být u vodního toku. Může žít i v lesích, některá zvířata byla zjištěna také v obdělávaných oblastech. Žijí například v jeskyních.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento poměrně velký druh netopýra s rozměrnýma ušima špičatého tvaru. Tělo ve tvaru písmene U měří od hlavy zakončené špičatým čenichem po ocas 60−85 cm, netopýr potom váží 17−28 g. Předloktí měří mezi 4,5 a 6 cm. Celkový zubní vzorec činí I 1/2, C 1/1, P 1/2, M 3/3 = 28. Existuje několik barevných variací podle místa, kde se druh vyskytuje. Obyčejně je jeho zbarvení hnědě na zádech a horní straně těla, břicho je potom zabarveno bíle. U tohoto netopýra není vyvinut výrazný pohlavní dimorfismus. Netopýr pláštíkový dovede vydávat silný zápach, jež vylučují specializované žlázy na obličeji.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Kolonie netopýrů pláštíkových

Netopýr pláštíkový vytváří kolonie čítající obvykle mezi dvanácti a sta jedinci, netopýři spolu navzájem komunikují pomocí čtyř různých zvuků. Aktivitu projevují v noci a loví kořist o velikosti mezi dvěma a sedmi centimetry. Potravu tvoří hmyz, například brouci nebo zástupci čeledi můrovití, netopýři konzumují také pavouky či štíry a jiné bezobratlé. Kořistí se jim mohou stát také zástupci obratlovců, například ještěrky případně myši. Potravu vyhledávají pomocí echolokace a dobrého sluchu. Nejsou to tak dobří letci, zato se však mohou dobře pohybovat po zemi.

U druhu byl zjištěn polygamní způsob páření. Rozmnožování probíhá na přelomu podzimu a zimy, samice si však spermie uchová v děloze a k oplodnění dojde až po zimě. Březí samice vytvářejí vlastní kolonie a po 53 až 71 dnech se jim narodí mláďata. Nejčastěji čítá vrh dva netopýry, ale je možné narození i tří mláďat nebo pouze jednoho. Po narození mají mláďata zavřené oči i uši a samice je s sebou nosí. Odstavení nastane asi za dva až tři měsíce a rozmnožovat se mladí netopýři mohou už za rok. Ve volné přírodě se dožívají okolo devíti let, ohroženi jsou však predátory, jako liškami, sovami nebo hady; nebezpečí ze stran nepřátel jim hrozí zvláště na zemi, kde loví potravu.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Kvůli velké a stabilní populaci, která neklesá rychle (je stabilní), hodnotí Mezinárodní svaz ochrany přírody netopýra pláštíkového jako málo dotčený druh. Avšak i když k tomu navíc obývá chráněné oblasti, jisté nebezpečí mu hrozí. Pokud lidé netopýry vyruší, mohou opustit oblast, kde žijí. Lidé je zvláště vyrušují, pokud netopýři obývají nějaké budovy, někdy je mohou i zabíjet. V některých oblastech netopýři umírají na následky používání pesticidů. Problémem potom může být šíření plísně Geomyces destructans; pokud se jí netopýři nakazí, mohou zahynout i celé populace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  • WEBER, Katie. Antrozous pallidus - pallid bat [online]. Animal Diversity Web, 2009 [cit. 2017-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Antrozous pallidus [online]. Iucn Red List of Threatened Species, rev. leden 2017 [cit. 2017-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Pallid Bat (Antrozous pallidus) [online]. tpwd.texas.gov [cit. 2017-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  • BioLib.cz – Antrozous pallidus (netopýr pláštíkový) [online]. BioLib.cz. Dostupné online. 
  • CEBALLOS, Gerardo. Mammals of Mexico. Baltimore: JHU Press, 2014. 984 s. ISBN 9781421408439. S. 836. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]