Mexická plošina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mexická plošina
Mesa del Centro
Mexican Plateau
Pánev Bolsón de Mapimí, severní součást Mexické plošiny
Pánev Bolsón de Mapimí, severní součást Mexické plošiny

Nejvyšší bod2 745 m n. m.
Délka1 530 km
Šířka350 km
Rozloha600 000 km²

Sousední
jednotky
Sierra Madre Occidental, Sierra Madre Oriental, Neovulkanické pohoří

SvětadílSeverní Amerika
StátMexikoMexiko Mexiko
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Mexická plošina - Altiplanicie Mexicana
Mexická plošina - Altiplanicie Mexicana
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mexická plošina, také Mexická vysočina (španělsky Mesa del Centro, anglicky Mexican Plateau) je rozsáhlá náhorní plošina v Mexiku (částečně zasahuje i do Nového Mexika a Texasu ve Spojených státech). Plošina se rozkládá mezi pohořími Sierra Madre Occidental a Sierra Madre Oriental, na jihu je ohraničená Neovulkanickým pohořím. Zaujímá plochu okolo 600 000 km² (tzn. rozlohou je větší než celá Francie nebo Španělsko). Leží v nadmořské výšce 1 000 až 2 500 metrů. Skládá se lávových plošin, jednotlivých horských masívů a bezodtokých pánví.[1]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Plošina má vrásnozlomovou stavbu, hrástě se střídají s příkopovými propadlinami. Místy se vyskytují granitická tělesa.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Plošina se rozkládá v mexických státech: Chihuahua, Coahuila, Durango, Zacatecas, San Luis Potosí, Aguascalientes, Jalisco, Zacatecas, Guanajuato, Querétaro, Michoacán, México, Hidalgo, včetně mexického hlavního města Ciudad de México.

Mexická plošina se dělí na dvě části. Severní Mesu del Norte a jižní Mesu Central. Severní část má průměrnou nadmořskou výšku 1 100 metrů. Severní plošinu tvoří samostatné úzké horské hřebeny a jednotlivé sníženiny. Jižní plošina je vyšší. Průměrná nadmořská výška je okolo 2 000 metrů. Jižní plošinu charakterizují četná údolí. Ve dvou z nich také leží dvě největší mexická města Ciudad de México a Guadalajara.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 6. 1. vyd. Praha : Odeon, 2002. 656 s. ISBN 80-207-1068-X. S. 86.
  2. VOTÝPKA, Jan a JANOUŠOVÁ, Jaroslava: Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987, 420 s. S. 230.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]