Mexická plošina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mexická plošina
Mesa del Centro
Mexican Plateau
Pánev Bolsón de Mapimí, severní součást Mexické plošiny
Pánev Bolsón de Mapimí, severní součást Mexické plošiny

Nejvyšší bod 2 745
Délka 1 530 km
Šířka 350 km
Rozloha 600 000 km²

Sousední
jednotky
Sierra Madre Occidental, Sierra Madre Oriental, Neovulkanické pohoří

Světadíl Severní Amerika
Stát MexikoMexiko Mexiko
USA Spojené státy americké
Mexická plošina - Altiplanicie Mexicana
Mexická plošina - Altiplanicie Mexicana
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mexická plošina, také Mexická vysočina (španělsky Mesa del Centro, anglicky Mexican Plateau) je rozsáhlá náhorní plošina v Mexiku (částečně zasahuje i do Nového Mexika a Texasu ve Spojených státech). Plošina se rozkládá mezi pohořími Sierra Madre Occidental a Sierra Madre Oriental, na jihu je ohraničená Neovulkanickým pohořím. Zaujímá plochu okolo 600 000 km² (tzn. rozlohou je větší než celá Francie nebo Španělsko). Leží v nadmořské výšce 1 000 až 2 500 metrů. Skládá se lávových plošin, jednotlivých horských masívů a bezodtokých pánví.[1]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Plošina má vrásnozlomovou stavbu, hrástě se střídají s příkopovými propadlinami. Místy se vyskytují granitická tělesa.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Plošina se rozkládá v mexických státech: Chihuahua, Coahuila, Durango, Zacatecas, San Luis Potosí, Aguascalientes, Jalisco, Zacatecas, Guanajuato, Querétaro, Michoacán, México, Hidalgo, včetně mexického hlavního města Ciudad de México.

Mexická plošina se dělí na dvě části. Severní Mesu del Norte a jižní Mesu Central. Severní část má průměrnou nadmořskou výšku 1 100 metrů. Severní plošinu tvoří samostatné úzké horské hřebeny a jednotlivé sníženiny. Jižní plošina je vyšší. Průměrná nadmořská výška je okolo 2 000 metrů. Jižní plošinu charakterizují četná údolí. Ve dvou z nich také leží dvě největší mexická města Ciudad de México a Guadalajara.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 6. 1. vyd. Praha : Odeon, 2002. 656 s. ISBN 80-207-1068-X. S. 86.
  2. VOTÝPKA, Jan a JANOUŠOVÁ, Jaroslava: Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987, 420 s. S. 230.