Nauzea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Nauzea, též nausea (latinsky, z řeckého nausiē, „mořská nemoc“) je pocit nevolnosti a nepohodlí v žaludku a hlavě, s nutkáním ke zvracení.

Příčiny[editovat | editovat zdroj]

Nauzea může být nežádoucím účinkem mnoha léčiv, zvláště opioidů, případně může být vedlejším efektem velkého příjmu sladkostí.

Nauzea není nemoc, je to symptom objevující se v mnoha situacích, často bez souvislosti se žaludkem. Nauzea může být příznakem indikujícím určitý stav kdekoli v těle. Typickým případem je kinetóza, vznikající nesouladem mezi vnímaným a skutečným pohybem: smysl pro rovnováhu sídlí v uchu a pracuje společně se zrakem. Poskytují-li tyto dva smysly nesouhlasné informace o pohybu těla, prezentuje se to jako nauzea, přestože s tím žaludek nemá nic společného. Účast žaludku je založena na tom, že to mozek vyhodnotí jako smyslovou halucinaci z požití jedu a snaží se tedy vyvolat zvracení, aby se člověk jedu zbavil.

V medicíně se nauzea objevuje při chemoterapii a po celkové anestezii. Často vzniká také v těhotenství jako „ranní nevolnost“. Výskyt slabé nauzey je během těhotenství normální a neměl by být považován za důvod k okamžitému znepokojení.

Mezi příčiny nauzey patří například (abecední řazení):

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Přestože jsou krátkodobá nauzea a zvracení obecně neškodné, mohou někdy ukazovat na mnohem vážnější problém, například celiakii. Nauzea spojená s dlouhodobým zvracením může vést k dehydrataci a k nebezpečné nerovnováze elektrolytů.

Symptomatická léčba nauzey a zvracení může být založena na podávání malých dávek tuhé potravy. To obvykle není snadné, protože je nauzea obvykle spjata s nechutenstvím. Při dehydrataci je třeba provést rehydrataci ústním nebo nitrožilním podáváním roztoků elektrolytů. Je-li příčinou nauzey kinetóza, může pomoci posazení do klidného prostředí.

Existuje několik druhů antiemetik, vědci stále hledají ještě efektivnější léčbu. Hlavní léčiva pro pacienty po operaci jsou ondansetron, dexamethazon, promethazin, dimenhydrinát a (v malých dávkách) droperidol. Při těhotenské nauzee je lékem volby doxylamin. U většiny uživatelů marihuany (požíváním nebo inhalací) bylo pozorováno omezení nauzey.[1] Antidepresivum mirtazapin má také antiemetické účinky. Existuje též řada různých neinvazivních (ale často neotestovaných) mechanických zařízení pro potlačování nauzey vzniklé při kinetóze. Všechny léky zmíněné v tomto odstavci se nazývají antinauzetika.

Zázvor a máta peprná se po staletí používají jako tradiční léky na nauzeu, čerstvé výzkumy jejich účinnost potvrdily.[2] Za použitelný prostředek se považuje také citron. Jiným podobným prostředkem je vizmut, je obsažen v řadě žaludečních léků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nausea na anglické Wikipedii.

  1. Drug Policy Alliance. Medicinal Uses of Marijuana: Nausea, Emesis and Appetite Stimulation [online]. 2001, [cit. 2007-08-02]. Dostupné online.  
  2. University of Maryland Medical Center. Ginger [online]. 2006, [cit. 2007-08-02]. Dostupné online.