Přeskočit na obsah

Národní park Bavorský les

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nationalpark Bayerischer Wald)
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Bavorský les
Nationalpark Bayerischer Wald
IUCN kategorie II (Národní park)
Typická krajina Národního parku Bayerischer Wald: žulové skalní výchozy a smíšený les s převládajícími smrky a buky
Typická krajina Národního parku Bayerischer Wald: žulové skalní výchozy a smíšený les s převládajícími smrky a buky
Základní informace
Vyhlášení7. října 1970
Rozloha249,45 km2
Poloha
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměBavorsko
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
NP Bavorský les
NP Bavorský les
Další informace
Webwww.nationalpark-bayerischer-wald.de
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nationalpark Bayerischer Wald (česky Národní park Bavorský les) byl vyhlášen 7. října 1970 a po svém rozšíření v roce 1997 má rozlohu 24 250 ha. Společně s Národním parkem Šumava, se kterým sousedí na severu a východě, tvoří jeden z největších (932,8 km²) bilaterálních národních parků Střední Evropy. Sídlem správy NP je město Grafenau ležící asi 10 km od hranice parku.

Odumřelý les ponechaný přirozenému vývoji na svazích Roklanu
Rašelinné jezero Latschensee

Nationalpark Bayerischer Wald se původně rozkládal na ploše 13 100 ha v oblasti mezi Roklanem a Luzným. V roce 1997 bylo území NP rozšířeno o oblast severozápadně od Roklanu přes Großer Falkenstein až k Bayerisch Eisensteinu. Uvnitř území NP leží pouze čtyři vesnice – Waldhäuser, Guglöd, Neuhütte a Zwieslerwaldhaus. Na území NP se nachází také jedno ze tří ledovcových jezer Bavorského lesa – Roklanské. Nejvyšším bodem národního parku je Roklan (1453 m). Národní park leží na východě Bavorska v zemských okresech Regen a Freyung-Grafenau. K 1. červenci 2022 došlo k dalšímu rozšíření parku o 605 ha na 24 945 ha. Rozšíření se týkalo území Bavorských státních lesů v oblasti Mauth-Finsterau, kde se nachází Reschbachklasse nebo Teufelsbachklause.

Více než 90 % plochy NP pokrývá les – především horský smíšený smrkovo-bukovo-jedlový les ve výškách 750–1200 m n. m., ale také rašelinné a podmáčené smrčiny v údolních polohách a horské smrčiny ve vrcholových partiích. Jen malými ostrovy v tomto lesním moři jsou kamenná moře, skalní hradby či horské pastviny (tzv. Schachten). Značná část plochy parku (v roce 2027 se bude jednat o 75 % jeho plochy) byla ponechána jako přírodní laboratoř vývoje lesa, kde člověk do vývoje lesních společenstvech přímo nezasahuje.[1] Horský les se tak vyrovnává s větrnými polomy či napadením kůrovcem přirozenou obnovou odumřelého lesa. Nejcennějším a nejstarším lesním chráněným územím NP je pralesovitý zbytek horského smíšeného lesa na svazích Roklanu (jezerní stěna), chráněný od roku 1914 či Mittelsteighütte, a Höllbachgespräng v masivu Großer Falkensteinu. Na území NP se nacházejí také rašeliniště – nejrozsáhlejším z nich je Grosser Filz - Klosterfilz u Riedlhütte na jižním okraji NP, dalšími významnými rašeliništi jsou Zwieselter Filz a Latschenfilz navazující na Modravské slatě.

Medvědi v Tierfreigelände

Při jižním okraji NP u obce Neuschönau se nachází středisko Hans-Eisenmann-Haus, k němuž patří i rozsáhlý areál malých obor pro zvěř – Tierfreigelände. Jsou zde soustředěny druhy zvířat, které na území NP žijí anebo žily v minulosti – zubr, vlk, medvěd, rys, kočka divoká, vydra, bobr, další běžnější druhy lesní zvěře – prase divoké, jelen, ptáci (tetřev hlušec, dravci – sokol stěhovavý, pěvci, čáp černý, sovy – výr velký, puštík).

Ředitelé

[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1979 park spravovala kancelář národního parku jejímž vedoucím byl Hans Bibelriether. Správa národního parku vznikla 1. ledna 1979 sloučením kanceláře a Lesního úřadu národního parku.[2]

Hans-Heinrich Vangerow 1979

Hans Bibelriether         1979–1998

Karl Friedrich Sinner   1998–2011 (1946–2017)

Franz Leibl                   2011–3.6.2023

Ursula Schuster 1.7.2023–[3]

  1. Mezinárodní ochrana přírody. www.casopis.ochranaprirody.cz [online]. [cit. 2021-07-28]. Dostupné online. 
  2. Geschichte des Nationalparks Bayerischer Wald [online]. Nationalparkverwaltung Bayerischer Wald [cit. 2022-09-17]. Dostupné online. (německy) 
  3. DVOŘÁK, Jan. Ursula Schuster – nová ředitelka Národního parku Bavorský les. Šumava: Zajímavosti z přírody a ze života obyvatel i z historie. Správa Národního parku Šumava,rezortní organizace MŽP, 10.01.2023, s. 4,5. Registrační číslo: MK ČR E 7518. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]