Mohammed Zakaria Goném

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mohammed Zakaria Goném
Narození1905
EgyptEgypt Egypt
Úmrtí2. ledna 1959 (ve věku 53–54 let)
EgyptEgypt Egypt
Příčina úmrtíutonutí
Alma materKáhirská univerzita
Povoláníantropolog, archeolog a egyptolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Mohammed Zakaria Goném (arabsky زكريا غنيم, anglickou transkripcí Muhammed Zakaria Goneim nebo Muhammad Zakarīya Ghunaim, v DIN 31635 Zakarīyā Ġunaim, 1905 Egypt2. ledna 1959 Egypt), byl egyptský archeolog. Proslavil se objevem Sechemchetovy stupňovité pyramidy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Před druhou světovou válkou pracoval v Sakkáře ve Venisově chrámu. Válku strávil v Luxoru; po ní se vrátil do Sakkáry, aby pracoval na stupňovité pyramidě faraóna Sechemcheta; úzce přitom spolupracoval se svým přítelem, francouzským egyptologem Jeanem-Philippem Lauerem (7. 5. 1902 - 15. 5. 2001), jenž pracoval u Džóserovy stupňovité pyramidy.

Domníval se, že našel neporušený pohřeb, protože pečetě na alabastrovém sarkofágu byly neporušeny a pohřební věnce stále ležely na svém místě na sarkofágu. Nález vzbudil obrovskou pozornost médií - Zakaria Goném pozval představitele státu, novináře, reportéry a filmové týmy na slavnostní otevření. Sarkofág byl před nimi otevřen. Byl prázdný.

"Tři roky kopající pracovníci, a nic nenajdou", psaly jedny noviny. Rozčarování bylo stejně obrovské, ačkoliv objev byl pro egyptologii nesmírně významný i navzdory prázdnému sarkofágu. Egyptský prezident Násir navštívil místo objevu a osobně Gonéma za jeho práci pochválil. Goném se poté vydal na přednáškové turné po USA a napsal knihu Ztracená pyramida (s pomocí Leonarda Cottrella, aby se tak dostalo práci větší pozornosti). Kniha byla úspěšná a byla přeložena do několika jazyků (mj. i do češtiny, Vojtěchem Zamarovským; vyšla v roce 1963 v edici Kolumbus).

Avšak v jeho domovině jej oficiální místa začala obtěžovat a pronásledovat. Nakonec byl obviněn z toho, že ze země propašoval vzácnou, velikou loď nalezenou Quibellem a Lauerem před dvěma roky u Džoserova komplexu. Důkazy neexistovaly, pouze obviňování a hanobení. Gonéma, Egypťana, tato situace zcela zdevastovala. Údajně jej vyslýchala policie. Jeho přítel Lauer se mu pokoušel pomoci tím, že onen vzácný předmět najde. V roce 1959 loď vystopoval v koutě Egyptského muzea. Ale už bylo příliš pozdě. Neustálé Gonémovo pronásledování zašlo příliš daleko a vědec byl buď zavražděn nebo spáchal sebevraždu utopením v Nilu 12. ledna 1959.

Zakaria Goném byl bratrancem egyptské následkyně trůnu Nofert Sourial Sa'id, jež sama byla v mateřské linii přímým potomkem princezny Istemkheb z 21. dynastie. Gonémova rodina, koptského původu, konvertovala k islámu ke konci 19. století.

Spisy[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Mohammed Zakaria Goném
  • The buried pyramid. Longmans, Green; London, New York; 1956
  • The lost pyramid. Rinehart; New York; 1956
  • Excavations at Saqqara: Horus Sekhem-khet, the unfinished step pyramid at Saqqara; Impr. de l’Institut français d’archéologie orientale; Le Caire, 1957

České překlady[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zakaria Goneim na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]