James E. Quibell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James E. Quibell
Narození 11. listopadu 1867
Newport
Úmrtí 5. června 1935 (ve věku 67 let)
Hertford
Alma mater Christ Church
Adams' Grammar School
Funkce ředitel muzea
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

James Eduard Quibell (11. listopadu 1867 - června 1935[1]) byl britský egyptolog. Prováděl vykopávky v Hierakonpoli (starověký Nechen), kde spolu s F. W. Greenem a svým týmem nalezl v roce 1898 Narmerovu paletu a další předměty nacházející se v tzv. hlavním depozitu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Newportu v Shropshire. Vystudoval Adams' Grammar School a Christ Church v Oxfordu. Byl fascinován starověkem a sám se přihlásil jako žák k profesoru Flindersi Petriemu. S ním v roce 1893 pracoval v Coptos a poté v Nakádě, Buleas, Vesetu, el-Kábu a Hierakonpoli. Po šestiměsíčním studiu na Berlínské univerzitě začal pracovat v Egyptském muzeu. Jeho spolupracovníkem byl také Howard Carter.

Pracoval v Sakkáře, v Údolí králů (kde v roce 1905 objevil hrobku Yuya a Tjuyu) a v Hierakonpoli, kde v roce 1898 s F. W. Greenem a svými spolupracovníky objevil v tzv. hlavním depozitu Narmerovu paletu. V roce 1898 se stal inspektorem Antiquities Service pro deltu Nilu a střední Egypt. V letech 1914 až 1923 byl ředitelem Egyptského muzea a hlavním sekretářem Antiquities Service. V roce 1925 odešel do důchodu.

Zemřel 5. června 1935.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku James E. Quibell na anglické Wikipedii.

  1. Dennis C. Forbes, Quibell at Hierakonpolis, KMT, Fall 1996 p.54