Mobutu Sese Seko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mobutu Sese Seko
Mobutu.jpg
Stranická příslušnost
Členství Mouvement Populaire de la Révolution

Narození 14. října 1930
Lisala
Úmrtí 7. září 1997 (ve věku 66 let)
Rabat
Místo pohřbení Rabat
Choť Bobi Ladawa Mobutu
Děti Nzanga Mobutu
Kongulu Mobutu
Profese politik, novinář a vojenská osoba
Ocenění Order of the Golden Ark (1973)
velkokříž s řetězem Záslužného řádu Italské republiky
Order of Propitious Clouds
velkokříž s řetězem Řádu prince Jindřicha
komandér Záslužné legie
… více na Wikidatech
Commons Mobutu Sese Seko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga (14. října 19307. září 1997), vlastním jménem Joseph-Désiré Mobutu, byl konžský politik a po vojenském převratu v roce 1965 prezident Konžské demokratické republiky a od roku 1971 prezident Zairu až do roku 1997.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sloužil v belgickém koloniálním vojsku a pracoval také jako novinář. Od roku 1958 se angažoval v separatistickém Národním konžském hnutí a po vyhlášení nezávislosti Konga v červnu 1960 zasedl do vlády Patrice Lumumby jako ministr obrany. Při ústavní krizi podpořil prezidenta Kasavubua a stanul v čele armády; měl také podíl na vraždě Patrice Lumumby a obsazení Katangy. V roce 1965 dovršil vojenský převrat a ustavil se prezidentem. V této funkci byl v roce 1970 potvrzen ve volbách.

V roce 1971 změnil název země na Zair a své jméno na Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga (v překladu Mocný válečník, kráčející od vítězství k vítězství, zanechávající za sebou spáleniště). Znárodnil doly na měď a velké plantáže, vyhnal evropské investory ze země, později je lákal zpět. Problémy státního rozpočtu vždy řešil prostým tištěním nových peněz – některé bankovky tak měly i dvě identické kopie vyrobené na příkaz samotného prezidenta. Mobutu zavedl kult osobnosti, vedl politiku eliminace politických odpůrců a v dalších prezidentských volbách kandidoval jako jediný. Oblíbenou rezidencí Mobutua se stala jeho jachta na Kongu Kamanyola – přezdívaná místními též Banka Kamanyola – část peněz tištěných firmami v Německu, Itálii a na Tchaj-wanu putovala přímo sem. Osvojil si také svůj osobitý styl oblékání – oblek abacost, brýle s širokými obroučkami, vycházkovou hůl a čapku z kůže leoparda.

V květnu 1990 na základě společenských nepokojů umožnil vstup opozice do vlády. Za krátko také dochází ke zhoršení jeho zdravotního stavu a Mobutu odjíždí do Evropy na léčení.

V této době Tutsiové, kteří byli dlouhodobě v opozici Mobutua vzhledem k jeho otevřené podpoře Hutů zodpovědných za genocidu v sousední Rwandě, ovládají značnou část východního Zairu. Mobutu vydal pokyn k odsunu Tutsiů za hranice Zairu, což vyvolalo vlnu rebelie, za krátko podpořené opozičními silami. Oddíly Mobutuových protivníků pod názvem Aliance demokratických sil k osvobození Kongo-Zaire dobyly 16. května 1997 hlavní město Kinshasu. Novým prezidentem se stal Laurent Kabila.

Svržený Mobutu emigroval ze země (které byl navrácen dřívější název Demokratická republika Kongo) a o několik měsíců později umírá v marockém městě Rabat na rakovinu prostaty.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Stát Stuha Název Datum udělení
BotswanaBotswana Botswana PresidentialOrder.Botswana-ribbon.gif Prezidentský řád
ItálieItálie Itálie Cordone di gran Croce di Gran Cordone OMRI BAR.svg velkokřž s řetězem Řádu zásluh o Italskou republiku[1] 1973, 8. května
PortugalskoPortugalsko Portugalsko PRT Order of Prince Henry - Grand Collar BAR.png velkokříž s řetězem Řádu prince Jindřicha[2] 1984, 12. prosince
Spojené královstvíSpojené království Spojené království Order of the Bath UK ribbon.svg čestný rytíř velkokříže Řádu lázně
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké US Legion of Merit Commander ribbon.png komandér Legion of Merit 1963
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko Order of Isabella the Catholic - Sash of Collar.svg velkokříž s řetězem Řádu Isabely Katolické 1983

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZÁHOŘÍK, Jan. Mobutu Sese Seko a počátky jeho vlády v Kongu /Zaïre (1965-1974). Historický obzor, 21 (11/12), s. 267-274. ISSN 1210-6097.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Prezident Demokratické republiky Kongo
Předchůdce:
Joseph Kasavubu
1965–1971
Mobutu Sese Seko
Nástupce:
Laurent-Désiré Kabila
(od 1997)
Prezident Zairu
Předchůdce:
funkce zřízena
1971–1997
Mobutu Sese Seko
Nástupce:
funkce zanikla
  1. Le onorificenze della Repubblica Italiana. www.quirinale.it [online]. [cit. 2019-08-25]. Dostupné online. 
  2. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-08-25]. Dostupné online.