Mobutu Sese Seko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mobutu Sese Seko
Narození 14. října 1930
Lisala
Úmrtí 7. září 1997 (ve věku 66 let)
Rabat
Příčina úmrtí karcinom prostaty
Povolání politik a novinář
Ocenění Řád Isabely Katolické
komandér Záslužné legie
legionář Záslužné legie
Politická strana Mouvement Populaire de la Révolution
Děti Nzanga Mobutu a Kongulu Mobutu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga (14. října 19307. září 1997), vlastním jménem Joseph-Désiré Mobutu, byl konžský politik a po vojenském převratu v roce 1965 prezident Konžské demokratické republiky a od roku 1971 prezident Zairu až do roku 1997.

Sloužil v belgickém koloniálním vojsku a pracoval také jako novinář. Od roku 1958 se angažoval v separatistickém Národním konžském hnutí a po vyhlášení nezávislosti Konga v červnu 1960 zasedl do vlády Patrice Lumumby jako ministr obrany. Při ústavní krizi podpořil prezidenta Kasavubua a stanul v čele armády; měl také podíl na vraždě Patrice Lumumby a obsazení Katangy. V roce 1965 dovršil vojenský převrat a ustavil se prezidentem. V této funkci byl v roce 1970 potvrzen ve volbách.

V roce 1971 změnil název země na Zair a své jméno na Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga (v překladu Mocný válečník, kráčející od vítězství k vítězství, zanechávající za sebou spáleniště). Znárodnil doly na měď a velké plantáže, vyhnal evropské investory ze země, později je lákal zpět. Problémy státního rozpočtu vždy řešil prostým tištěním nových peněz - některé bankovky tak měly i dvě identické kopie vyrobené na příkaz samotného prezidenta. Mobutu zavedl kult osobnosti, vedl politiku eliminace politických odpůrců a v dalších prezidentských volbách kandidoval jako jediný. Oblíbenou rezidencí Mobutua se stala jeho jachta na Kongu Kamanyola – přezdívaná místními též Banka Kamanyola – část peněz tištěných firmami v Německu, Itálii a na Tchaj-wanu putovala přímo sem. Osvojil si také svůj osobitý styl oblékání - oblek abacost, brýle s širokými obroučkami, vycházkovou hůl a čapku z kůže leoparda.

V květnu 1990 na základě společenských nepokojů umožnil vstup opozice do vlády. Za krátko také dochází ke zhoršení jeho zdravotního stavu a Mobutu odjíždí do Evropy na léčení.

V této době Tutsiové, kteří byli dlouhodobě v opozici Mobutua vzhledem k jeho otevřené podpoře Hutů zodpovědných za genocidu v sousední Rwandě, ovládají značnou část východního Zairu. Mobutu vydal pokyn k odsunu Tutsiů za hranice Zairu, což vyvolalo vlnu rebelie, za krátko podpořené opozičními silami. Oddíly Mobutuových protivníků pod názvem Aliance demokratických sil k osvobození Kongo-Zaire dobyly 16. května 1997 hlavní město Kinshasu. Novým prezidentem se stal Laurent Kabila.

Svržený Mobutu emigroval ze země (které byl navrácen dřívější název Demokratická republika Kongo) a o několik měsíců později umírá v marockém městě Rabat na rakovinu prostaty.

Prezident Demokratické republiky Kongo
Předchůdce:
Joseph Kasavubu
1965–1971
Mobutu Sese Seko
Nástupce:
Laurent-Désiré Kabila
(od 1997)
Prezident Zairu
Předchůdce:
funkce zřízena
1971–1997
Mobutu Sese Seko
Nástupce:
funkce zanikla

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZÁHOŘÍK, Jan. Mobutu Sese Seko a počátky jeho vlády v Kongu /Zaïre (1965-1974). Historický obzor, 21 (11/12), s. 267-274. ISSN 1210-6097.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]