Tutsiové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Tutsiové, známí rovněž pod názvy Tutsi, Abatutsi, Watussi nebo Wahuma jsou jedna ze tří původních národností středoafrických států Rwanda a Burundi. Žijí ale též i ve východní části Demokratické republiky Kongo. Druhá dvě příbuzná etnika jsou Twaové a Hutuové. Právě Hutuové se stali nesmiřitelnými nepřáteli Tutsiů a během genocidy za občanské války ve Rwandě povraždili více než třetinu jejich celkové populace.

Tutsiové byli především pastevci a válečníci, v minulosti žili pohromadě s Huty, kteří byli rolníci. Do oblasti Velkých jezer předkové Tutsiů přišli v průběhu středověku ze severu, snad z jižní Etiopie a Súdánu. Bojovní Tutsiové brzy ovládli Huty a Tawy, nad nimiž si vytvořili privilegované postavení, z čehož pramení nenávist Hutů vůči nim. Od 16. století až do roku 1962 vládli Rwandě tutsijští králové. Zvláštností Tutsiů je jejich výška. Patří mezi etnika s největší průměrnou výškou, která se u mužů pohybuje nad hranicí 190 cm.

Etnikum čítá přes 2,5 milionu lidí (ve Rwandě a Burundi). Vyznávají převážně katolictví, dále pak islám. Hovoří kirundi, rwandsky, francouzsky a anglicky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tutsi na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]