Patrice Lumumba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Patrice Lumumba

Stranická příslušnost
Členství Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1856755

Narození 2. července 1925
Katakokombe
Úmrtí 17. ledna 1961 (ve věku 35 let)
Katanga
Profese politik
Commons Patrice Lumumba
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Patrice Émery Lumumba (narozen 2. července 1925 v Onalue, Belgické Kongo17. ledna 1961 v Katanze) byl konžský politik, vůdčí osobnost národního osvobozeneckého hnutí v bývalém Belgickém Kongu a později první předseda vlády nově vyhlášené Konžské republiky (nynější Demokratická republika Kongo), od června do září 1960. V červnu se s belgickou podporou odtrhla bohatší část země, provincie Katanga, a vyhlásila nezávislost. V září 1960 byl Lumumba sesazen vojenským převratem pod vedením plukovníka Mobutu Sese Seka a uvězněn. Při pokusu o útěk byl zajat a v prosinci deportován do odtržené Katangy. Přes protesty světové veřejnosti i mnoha politiků byl 17. ledna 1961 zavražděn za účasti belgických důstojníků.

Díky svým protikoloniálním postojům a své snaze osamostatnit zemi politicky i hospodářsky je vnímán jako hrdina nejen ve své zemi, ale v celé černošské Africe. Jeho tragický osud pak inspiroval i řadu literárních děl (mj. divadelní hra Sezóna v Kongu od Aimého Césaira). V Ostravě a v Hranicích jsou po Patrice Lumumbovi pojmenovány ulice, stejně tak byla pojmenována řada škol a dalších institucí v mnohých jiných zemích (např. Ruská univerzita družby národů v Moskvě aj.). Je třeba uvést, že P. Lumumba pracoval ve Stanleyville u místní pošty kde zdefraudoval peníze, byl zatčen a několik měsíců strávil ve vězení. Po vyhlášení nezávislosti 1. července 1960 žádal telegramem o pomoc Sovětský svaz, ale telegram měla ve svých rukou CIA dříve než jeho adresát v Moskvě. Stal se obětí bojů mezi jednotlivými etniky, prezident Kasavubu patřil k jinému etniku a generál Mobutu též. Stal se obětí rivality mezi jednotlivými etniky a politiky. V roce 2014, 64 let po vyhlášení nezávislosti dodnes probíhá v Kongu boj mezi etniky.

Kulturní odkazy[editovat | editovat zdroj]

Michelangelo Antonioni použil ve filmu Povolání: Reportér dokumentární záběry jeho popravy. Jeho tragický osud pak inspiroval i řadu literárních děl (mj. divadelní hra Sezóna v Kongu od Aimého Césaira). V Ostravě a v Hranicích jsou po Patrice Lumumbovi pojmenovány ulice, stejně tak byla pojmenována řada škol a dalších institucí v bývalých socialistických zemích (např. Ruská univerzita družby národů v Moskvě aj.).