Laurent-Désiré Kabila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Památeční busta instalovaná v roce 2011.

Laurent-Désiré Kabila (27. listopadu 1939 - 16. ledna 2001[1] ) byl prezident Konžské demokratické republiky od května 1997, kdy svrhl Mobutua Sese Seko, až do své násilné smrti v lednu 2001. Prezidentský úřad po něm převzal jeho syn Joseph Kabila.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Kabila se narodil v Jadotville (dnešní Likasi) v provincii Katanga Belgického Konga. Vystudoval politickou filozofii ve Francii a v Tanzanii.

V 60. letech bojoval v mládežnických oddílech Patrice Lumumby proti katangským separatistům vedeným Moisem Tshombem. Po Lumumbově smrti se Kabila zapojil do protimobutuovských sil. Vedl například útok povstalců z tanzanijské Kigomy. V tomto období krátce spolupracoval i s Che Guevarou, který však Kabilu považoval za nespolehlivého. Povstání bylo brzy potlačeno.

V roce 1967 se Kabila se svými bojovníky přesunul do hornaté oblasti Fizi Baraka v Jižním Kivu, kde založil Lidovou revoluční stranu (LRS). Za podpory Čínské lidové republiky v Jižní Kivu vytvořil marxistický stát postavený na kolektivním zemědělství, vydírání a pašování nerostných surovin. V průběhu 70. a 80. let se díky tomu Kabilovi podařilo nashromáždit značné bohatství. V tomto období se navíc postupně seznámil s Yowerim Musevenim, budoucím prezidentem Ugandy, tanzanijským prezidentem Juliem Nyererem a Paulem Kagamem, pozdějším prezidentem Rwandy.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Kabila byl zastřelen 16. ledna 2001 členem vlastní ochranky, který byl zabit, když se pak snažil z místa uprchnout. Kabila svým zraněním podlehl o dva dny později.

Před zvláštním vojenským soudem pak stanulo 135 lidí; 26 jich bylo v lednu 2003 odsouzeno k smrti (rozsudek však nebyl vykonán), 64 skončilo ve vězení s tresty od 6 měsíců po doživotí, 45 bylo zproštěno obvinění.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.irinnews.org/indepthmain.aspx?InDepthId=57&ReportId=72398
Prezident Demokratické republiky Kongo
Předchůdce:
Mobutu Sese Seko
1997-2001
Laurent-Désiré Kabila
Nástupce:
Joseph Kabila