Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu 2009

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mistrovství Evropy v krátkém bazénu 2009
Abdi İpekçi Arena
Město Istanbul, Turecko
Datum 10. - 13. prosince 2009
Místo Abdi İpekçi Arena
Počet zúčastněných států 41
Počet disciplín 38

Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu 2009 hostil turecký Istanbul. Konalo se od 10. do 13. prosince. Bazén byl vybudován speciálně pro tuto akci v multifunkční hale Abdi İpekçi Arena.

Disciplíny byly rozděleny do čtyř dnů, přičemž disciplíny na 50 a 100 metrů se plavaly systémem rozplavby-semifinále-finále, tratě na 200 a 400m rozplavby a finále a vytrvalecké závody (ženy 800 metrů volný způsob, muži 1500 metrů VZ) se plavaly pouze na rozplavby. Rozplavby byly zařazeny do ranního programu, v odpoledním bloku se startovaly semifinále, finále a nejrychlejší rozplavby vytrvaleckých disciplín.

Každý stát mohl do jedné disciplíny nasadit tři závodníky, ale pouze dva z nich mohli postoupit do odpoledních bojů.

Také to byl poslední šampionát, ve kterém se mohlo plavat v supermoderních polyuretanových plavkách.

Zúčastněné národy[editovat | editovat zdroj]

Z 51 členů LEN (Evropské plavecké federace) se tohoto mítinku zúčastnilo 41 států. Albánie a Lichtenštejnsko se poprvé zúčastnili Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu.

Medailové pořadí[editovat | editovat zdroj]

pořadí stát zlaté stříbrné bronzové celkem
1. NEDNizozemí 10 3 1 14
2. RUSRusko 8 5 8 21
3. FRAFrancie 6 2 3 11
4. GERNěmecko 5 3 4 12
5. HUNMaďarsko 3 4 1 8
6. CROChorvatsko 2 3 0 5
7. DENDánsko 2 1 5 8
8. ITAItálie 1 3 1 5
9. AUTRakousko 1 0 1 2
9. GBRVelká Británie 1 0 1 2
9. NORNorsko 1 0 1 2
12. SWEŠvédsko 0 3 2 5
13. ESPŠpanělsko 0 2 3 5
14. POLPolsko 0 2 0 2
15. SRBSrbsko 0 1 2 3
16. BLRBělorusko 0 1 1 2
16. SLOSlovinsko 0 1 1 2
18. ESTEstonsko 0 1 0 1
18. LTULitva 0 1 0 1
20. FINFinsko 0 0 1 1
20. ISRIsrael 0 0 1 1
20. UKRUkrajina 0 0 1 1
Celkem 40 36 38 114

Disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Mužské disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlato Stříbro Bronz
50 m volný způsob Frédérick Bousquet
FRAFrancie
20.53 Duje Draganja
CROChorvatsko
20.70 Sergey Fesikov
RUSRusko
20.84
100 m volný způsob Amaury Leveaux
FRAFrancie
45.56 Daniil Izotov
RUSRusko
45.70 Yevgeny Lagunov
RUSRusko
46.06
200 m volný způsob Paul Biedermann
GERNěmecko
1:39.81
CR
Danila Izotov
RUSRusko
1:40.08 Nikita Lobintsev
RUSRusko
1:41.52
400 m volný způsob Paul Biedermann
GERNěmecko
3:34.55
CR
Nikita Lobintsev
RUSRusko
3:35.75 Mads Glæsner
DENDánsko
3:36.82
1500 m volný způsob Jan Wolfgarten
GERNěmecko
14:20.44 Federico Colbertaldo
ITA
14:25.68 Mads Glæsner
DEN
14:26.74
50 m znak Stanislav Donets
RUSRusko
22.76
ER
Thomas Rupprath
GERNěmecko
22.85 Aschwin Wildeboer Faber
ESPŠpanělsko
23.07
100 m znak Arkady Vyatchanin
RUSRusko
Stanislav Donets
RUSRusko
48.97
WR
Aschwin Wildeboer Faber
ESPŠpanělsko
49.05
200 m znak Stanislav Donets
RUSRusko
1:48.62
CR
Radoslaw Kawecki
POLPolsko
1:49.13 Evgeny Aleshin
RUSRusko
1:49.31
50 m prsa Aleksander Hetland
NORNorsko
26.19 Alessandro Terrin
ITAItálie
26.24 Csaba Szilágyi
SRBSrbsko
26.31
100 m prsa Robin van Aggele
NEDNizozemí
56.29
ER
Dániel Gyurta
HUNMaďarsko
56.72 Igor Borysik
UKRUkrajina
56.97
200 m prsa Dániel Gyurta
HUNMaďarsko
2:00.67
WR
Grigory Falko
RUSRusko
2:02.50 Maxim Shcherbakov
RUSRusko
2:03.76
50 m motýlek Johannes Dietrich
GERNěmecko
22.07
CR
Frédérick Bousquet
FRAFrancie
22.17 Yevgeny Korotyshkin
RUSRusko
22.34
100 m motýlek Yevgeny Korotyshkin
RUSRusko
48.93
CR
Peter Mankoč
SLOSlovinsko
49.65 Ivan Lenđer
SRBSrbsko
49.79
200 m motýlek Nikolay Skvortsov
RUSRusko
1:49.46
ER
Paweł Korzeniowski
POLPolsko
1:50.13 Dinko Jukić
AUTRusko
1:50.32
100 m polohový závod Duje Draganja
CROChorvatsko
51.20 Sergey Fesikov
RUSRusko
51.29 Peter Mankoč
SLOSlovinsko
51.52
200 m polohový závod Markus Rogan
AUTRakousko
1:51.72
ER
Vytautas Janušaitis
LTULitva
1:52.22 Alan Cabello Forns
ESPŠpanělsko
1:53.04
400 m polohový závod László Cseh
HUNMaďarsko
3:57.27
WR
Dávid Verrasztó
HUNMaďarsko
4:00.10 Gal Nevo
ISRIsrael
4:00.55
4x50 m volný způsob FRAFrancie
Amaury Leveaux
Jérémy Stravius
David Maitre
Frédérick Bousquet
1:22.96 CROChorvatsko
Duje Draganja
Alexei Puninski
Mario Todorovic
Mario Delač
1:23.18 ITAItálie
Marco Orsi
Federico Bocchia
Filippo Magnini
Luca Dotto
1:23.64
4x50 m polohová štafeta RUSRusko
Stanislav Donets
Sergey Geybel
Yevgeny Korotyshkin
Sergey Fesikov
1:31.80
WBT
GERNěmecko
Thomas Rupprath
Hendrik Feldwehr
Johannes Dietrich
Stefan Herbst
1:32.02 FRAFrancie
Benjamin Stasiulis
Hugues Duboscq
Frédérick Bousquet
Amaury Leveaux
1:32.13

Legenda: WR - Světový rekord; WBT - Nejlepší světový výkon roku; ER - Evropský rekord; CR - Rekord šampionátu

Ženské disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Event Zlato Stříbro Bronz
50 m volný způsob Hinkelien Schreuder
NEDNizozemí
23.32
CR
Ranomi Kromowidjojo
NEDNizozemí
23.58 Dorothea Brandt
GERNěmecko
23.74
100 m volný způsob Inge Dekker
NEDNizozemí
51.35
CR
Ranomi Kromowidjojo
NEDNizozemí
51.44 Jeanette Ottesen
DENDánsko
52.18
200 m volný způsob Federica Pellegriniová
ITAItálie
1:51.17
WR
Evelyn Verrasztó
HUNMaďarsko
1:52.61 Femke Heemskerk
NEDNizozemí
1:54.20
400 m volný způsob Coralie Balmy
FRAFrancie
3:56.55 Lotte Friis
DENDánsko
3:59.06 Ophelie Cyrielle Etienne
FRAFrancie
3:59.94
800 m volný způsob Lotte Friis
DENDánsko
8:08.02 Erika Villaécija García
ESPŠpanělsko
8:13.93 Ophelie Cyrielle Etienne
FRAFrancie
8:16.20
50 m znak Sanja Jovanović
CROChorvatsko
25.70
WR
Aleksandra Gerasimenya
BLRBělorusko
26.12 Ksenia Moskvina
RUSRusko
26.38
100 m znak Ksenia Moskvina
RUSRusko
56.36
ER
Sanja Jovanović
CROChorvatsko
56.93 Aleksandra Gerasimenya
BLRBělorusko
57.23
200 m znak Alexianne Castel
FRAFrancie
2:02.67 Jenny Mensing
GERNěmecko
2:03.31 Pernille Larsen
DENDánsko
2:03.50
50 m prsa Moniek Nijhuis
NEDNizozemí
29.68
CR
Jane Trepp
ESTEstonsko
29.82 Janne Schaefer
GERNěmecko
29.92
100 m prsa Caroline Ruhnau
GERNěmecko
1:04.84
CR
Moniek Nijhuis
NEDNizozemí
1:04.96 Jennie Johansson
SWEŠvédsko
1:05.19
200 m prsa Rikke Møller-Pedersen
DENDánsko
2:16.66
ER
Nađa Higl
SRBSrbsko
2:17.52 Joline Höstman
SWEŠvédsko
2:19.28
50 m motýlek Inge Dekker
NEDNizozemí
Hinkelien Schreuder
NEDNizozemí
25.00
CR
Ingvild Snildal
NORNorsko
25.10
100 m motýlek Inge Dekker
NEDNizozemí
55.74 Diane Bui Duyet
FRAFrancie
55.93 Jeanette Ottesen
DENDánsko
56.02
200 m znak Aurore Mongel
FRAFrancie
2:03.22
CR
Petra Granlund
SWEŠvédsko
2:03.82 Franziska Hentke
GERNěmecko
2:04.68
100 m polohový závod Hinkelien Schreuder
NEDNizozemí
57.85
CR
Evelyn Verrasztó
HUNMaďarsko
58.21 Hanna-Maria Seppälä
FINFinsko
58.86
200 m polohový závod Evelyn Verrasztó
HUNMaďarsko
2:04.64
WR
Francesca Segat
ITAItálie
2:06.21 Hannah Miley
GBRVelká Británie
2:06.96
400 m polohový závod Hannah Miley
GBRVelká Británie
4:25.66 Mireia Belmonte García
ESPŠpanělsko
4:27.60 Zsuzsanna Jakabos
HUNMaďarsko
4:28.46
4x50 m volný způsob NEDNizozemí
Inge Dekker
Hinkelien Schreuder
Saskia de Jonge
Ranomi Kromowidjojo
1:33.25
WBT
SWEŠvédsko
Emma Svensson
Josefin Lillhage
Claire Hedenskog
Sarah Sjöström
1:35.46 GERNěmecko
Dorothea Brandt
Daniela Samulski
Lisa Vitting
Daniela Schreiber
1:36.73
4x50 m polohá štafeta NEDNizozemí
Hinkelien Schreuder
Moniek Nijhuis
Inge Dekker
Ranomi Kromowidjojo
1:42.69
WBT
SWEŠvédsko
Emma Svensson
Josefin Lillhage
Sarah Sjöström
Claire Hedenskog
1:45.13 RUSRusko
Ksenia Moskvina
Daria Deeva
Olga Klyuchnikova
Svetlana Fedulova
1:46.10

Legenda: WR - Světový rekord; WBT - Nejlepší světový výkon roku; ER - Evropský rekord; CR - Rekord šampionátu

Překonané rekordy[editovat | editovat zdroj]

Jelikož byl instanbulské Mistrovství Evropy bohaté na rekordy, je níže uvedená tabulka překonaných rekordů. Legenda viz výše.

Datum Disciplína Rozplavby/semifinále/finále Jméno (-a) Národnost Čas CR ER WR
10. prosince 100m prsa muži 6. rozplavba Igor Borysik UKRUkrajina] 57.33 =AnoAno
10. prosince 100m prsa muži 7. rozplavba Dániel Gyurta HUNMaďarsko 56.89 AnoAno AnoAno
10. prosince 100m volný způsob ženy 5. rozplavba Inge Dekker NEDNizozemí 51.85 AnoAno
10. prosince 50m znak muži 1. rozplavba (4x50m PŠ) Stanislav Donets RUSRusko 23.04 AnoAno
10. prosince 4x50m polohová štafeta muži 1. rozplavba Stanislav Donets
Stanislav Lakhtyukhov
Yevgeny Korotyshkin
Yevgeny Lagunov
RUSRusko 1:32.08 AnoAno AnoAno WBT
10. prosince 400m volný způsob muži Finále Paul Biedermann GERNěmecko 3:34.55 AnoAno
10. prosince 200m znak muži Finále Stanislav Donets RUSRusko 1:48.62 AnoAno
10. prosince 100m znak ženy 2. semifinále Ksenia Moskvina RUSRusko 56.74 AnoAno
10. prosince 200m polohový závod ženy Finále Evelyn Verrasztó HUNMaďarsko 2:04.64 AnoAno AnoAno AnoAno
10. prosince 100m prsa muži 2. semifinále Dániel Gyurta HUNMaďarsko 56.79 AnoAno AnoAno
10. prosince 200m motýlek ženy Finále Aurore Mongel FRAFrancie 2:03.22 AnoAno
10. prosince 200m polohový závod muži Finále Markus Rogan AUTRakousko 1:51.72 AnoAno AnoAno
10. prosince 100m volný způsob ženy 1. semifinále Ranomi Kromowidjojo NEDNizozemí 51.54 AnoAno
10. prosince 50 prsa ženy Finále Moniek Nijhuis NEDNizozemí 29.68 AnoAno
10. prosince 50m znak muži Finále (4×50m PŠ) Stanislav Donets RUSRusko 22.86 AnoAno AnoAno
10. prosince 4x50m polohová štafeta muži Finále Stanislav Donets
Sergey Geybel
Yevgeny Korotyshkin
Sergey Fesikov
RUSRusko 1:31.80 AnoAno AnoAno WBT
11. prosince 50m znak muži 5. rozplavba Stanislav Donets RUSRusko 22.80 AnoAno AnoAno
11. prosince 50m motýlek muži 3. rozplavba Hinkelien Schreuder NEDNizozemí 25.13 AnoAno
11. prosince 100m polohový závod ženy 4. rozplavba Katharina Stiberg NORNorsko 59.12 AnoAno
11. prosince 50m znak muži 2. semifinále Stanislav Donets RUSRusko 22.79 AnoAno AnoAno
11. prosince 50m motýlek ženy 1. semifinále Inge Dekker NEDNizozemí 25.09 AnoAno
11. prosince 400m polohový závod muži Finále László Cseh HUNMaďarsko 3:57.27 AnoAno AnoAno AnoAno
11. prosince 200m prsa ženy Finále Rikke Møller-Pedersen DENDánsko 2:16.66 AnoAno AnoAno
11. prosince 50m prsa muži Finále (100m P) Robin van Aggele NEDNizozemí 26.34 AnoAno
11. prosince 100m prsa muži Finále Robin van Aggele NEDNizozemí 56.29 AnoAno AnoAno
11. prosince 100m volný způsob ženy Finále Inge Dekker NEDNizozemí 51.35 AnoAno
11. prosince 100m znak ženy Finále Ksenia Moskvina RUSRusko 56.36 AnoAno AnoAno
11. prosince 100m motýlek muži Finále Yevgeny Korotyshkin RUSRusko 48.93 AnoAno
11. prosince 100m polohový závod ženy 1. semifinále Evelyn Verrasztó HUNMaďarsko 58.61 AnoAno
11. prosince 50m motýlek ženy Finále Inge Dekker
Hinkelien Schreuder
NEDNizozemí
NEDNizozemí
25.00 AnoAno
11. prosince 50m znak muži Finále Stanislav Donets RUSRusko 22.76 AnoAno AnoAno
11. prosince 50m volný způsob ženy Finále (4x50m VZ) Inge Dekker NED 23.53 AnoAno
11. prosince 4x50m volný způsob ženy Finále Inge Dekker
Hinkelien Schreuder
Saskia de Jonge
Ranomi Kromowidjojo
NEDNizozemí 1:33.25 AnoAno AnoAno WBT
12. prosince 100m polohový závod muži 5. rozplavba Sergey Fesikov RUSRusko 51.35 AnoAno
12. prosince 100m motýlek ženy 3. rozplavba Jeanette Ottesen DENDánsko 56.66 AnoAno
12. prosince 50m prsa muži 1. semifinále Fabio Scozzoli ITAItálie 26.23 AnoAno
12. prosince 50m prsa muži 2. semifinále Alessandro Terrin ITAItálie 26.14 AnoAno AnoAno
12. prosince 100m polohový závod muži 1. semifinále Peter Mankoč SLOSlovinsko 50.76 AnoAno AnoAno AnoAno
12. prosince 100m znak muži 1. semifinále Arkady Vyatchanin RUSRusko 49.17 AnoAno AnoAno AnoAno
12. prosince 100m polohový závod ženy Finále Hinkelien Schreuder NEDNizozemí 57.85 AnoAno
12. prosince 200m motýlek muži Finále Nikolay Skvortsov RUSRusko 1:49.46 AnoAno AnoAno
12. prosince 100m motýlek ženy 1. semifinále Diane Bui Duyet FRAFrancie 55.05 AnoAno AnoAno AnoAno
12. prosince 50m znak ženy Finále Sanja Jovanović CROChorvatsko 25.70 AnoAno AnoAno AnoAno
12. prosince 4x50m polohová štafeta ženy Finále Hinkelien Schreuder
Moniek Nijhuis
Inge Dekker
Ranomi Kromowidjojo
NEDNizozemí 1:42.69 AnoAno AnoAno WBT
13. prosince 50m volný způsob ženy 5. rozplavba Hinkelien Schreuder NEDNizozemí 23.46 AnoAno
13. prosince 200m prsa muži 3. rozplavba Grigory Falko RUSRusko 2:03.88 AnoAno
13. prosince 200m prsa muži 5. rozplavba Dániel Gyurta HUNMaďarsko 2:03.25 AnoAno
13. prosince 200m volný způsob muži 6. rozplavba muži Danila Izotov RUSRusko 1:40.87 AnoAno
13. prosince 50m motýlek muži 2. semifinále Johannes Dietrich GERNěmecko 22.13 AnoAno
13. prosince 200m prsa muži Finále Dániel Gyurta HUNMaďarsko 2:00.67 AnoAno AnoAno AnoAno
13. prosince 200m volný způsob ženy Finále Federica Pellegriniová ITAItálie 1:51.17 AnoAno AnoAno AnoAno
13. prosince 200m volný způsob muži Finále Paul Biedermann GERNěmecko 1:39.81 AnoAno
13. prosince 100m prsa ženy Finále Caroline Ruhnau GERNěmecko 1:04.84 AnoAno
13. prosince 100 znak muži Finále Arkady Vyatchanin
Stanislav Donets
RUSRusko
RUSRusko
48.97 AnoAno AnoAno AnoAno
13. prosince 50m motýlek muži Finále Johannes Dietrich GERNěmecko 22.07 AnoAno
13. prosince 50m volný způsob Finále Hinkelien Schreuder NEDNizozemí 23.32 AnoAno

Reference[editovat | editovat zdroj]

Tato stránka je upraveným překladem 2009 European Short Course Swimming Championships

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]