Miroslav Zolvík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miroslav Zolvík
Narození 2. června 1917
New York
Úmrtí 31. července 1983 (ve věku 66 let)
Banská Bystrica
Ocenění Československý válečný kříž 1939
Řád Slovenského národního povstání
Československá medaile za zásluhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Miroslav Zolvík (2. června 1917, New York31. července 1983, Banská Bystrica) byl československý důstojník, vojenský letec a protifašistický bojovník.

Život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1931 a 1932 se učil automechanikem, mezi lety 1932 a 1935 navštěvoval kovoobráběčský obor na Škole práce v Kostelci nad Orlicí. Během vojenské základní služby absolvoval poddůstojnickou školu a později se účastnil několika vojenských kurzů.

Od roku 1939 působil jako velitel armádních autodílen v Banské Bystrici, od roku 1942 jako letec v Nitře. O rok později učil navigaci na letecké škole v Trenčianských Bohuslavicích a v Banské Bystrici. Po vypuknutí SNP pracoval na Velitelství 1. čs. armády na Slovensku v Banské Bystrici. Prostřednictvím tajných vysílaček udržoval spojení s centry československého zahraničního odboje v Londýně a Istanbulu. Byl radiotelegrafistou vysílačky Vít (zpravodajského odboru Min. nár. obrany v Londýně), která vysílala ze Sliače a městských kasáren v Banské Bystrici (leden až říjen 1944).

Po osvobození se zasloužil o výchovu československých vojenských letců. V roce 1946 vykonal zkoušku důstojníků letectva v záloze, o dva roky později získal odbornost „pozorovatel letec 1. třídy“, v roce 1954 „šturman 3. třídy“ a v roce 1964 „letec navigátor 1. kategorie“.

Autorsky se podílel i na příručce goniometrické navigace.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miroslav Zolvík na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]