Miguel Primo de Rivera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Miguel Primo de Rivera.

Miguel Primo de Rivera, známý též pouze jako Primo de Rivera, (8. ledna 1870 Jerez de la Frontera16. března 1930 Paříž) byl španělský generál, který v letech 19231930 vládl Španělsku jako diktátor.

Primo de Rivera pocházel ze španělské vojenské rodiny a sám vstoupil do španělské armády. Jako voják bojoval v koloniálních válkách na Kubě, v Maroku a na Filipínách.

Miguel Primo de Rivera

Po první světové válce zastával několik významných vojenských funkcí, mimo jiné byl vojenským velitelem Valencie, Madridu či Barcelony.

V září 1923 provedl vojenský převrat a král Alfonso XIII. jej uznal jako ministerského předsedu. Riverova diktatura měla konzervativní charakter, došlo k vyhlášení stanného práva a vytvoření systému jedné politické strany, kterou byla Unión Patriótica Española. Primo de Rivera se pokoušel snížit nezaměstnanost penězi vloženými do veřejných prací, ale takové vládní výdaje způsobily prudký nárůst inflace.

23. ledna 1930 složil svou funkci a následně odcestoval ze Španělska. Zemřel 16. března téhož roku v Paříži. Jeho synem byl zakladatel Falangy José Antonio Primo de Rivera.