Michal Mejstřík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc.
Narození 6. června 1952 (66 let)
Kolín
Československo Československo
Alma mater VŠE v Praze
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Michal Mejstřík (* 6. června 1952 Kolín) je český ekonom, profesor Univerzity Karlovy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval ekonometrii na Vysoké škole ekonomické v Praze a poté pracoval v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. Titul kandidáta ekonomických věd (CSc.) získal za svůj akademický výzkum v oblasti hodnocení projektů a svá studia završil na London School of Economics (1990-1991) a podílel se na založení Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání (CERGE), v němž působil postupně jako vědecký tajemník a výkonný ředitel. Je profesorem ekonomie na Univerzitě Karlově, kde přednáší kurzy bankovnictví a finance a vede výzkum.[1] Tamtéž v letech 1993-2010 jako ředitel vybudoval prestižní české univerzitní pracoviště Institutu ekonomických studií na Fakultě sociálních věd. Publikoval přes 150 odborných publikací, které jsou zejména v zahraničí hojně citovány.[2] Je členem Společnosti evropských univerzit pro finanční výzkum (SUERF). V posledních 20 letech opakovaně působil jako externí konzultant mezinárodních organizací (USAID, Světové banky, Evropské komise ve střední a východní Evropě i Asii - Kazachstán, Kyrgyzstán, Čína), české vlády a řady korporací samostatně či prostřednictvím společnosti EEIP, a.s.

Vedle finančního poradenství pomohl zavést do české legislativy zpracování studií dopadů regulace na podnikání (RIA), koordinoval zpracování řady těchto dopadových studií a v letech 2011-2015 předsedal expertní komisi RIA při Legislativní radě vlády. V roce 2001-2 společně řídil poradenský tým při zásadní akvizici českého plynárenství skupinou RWE v hodnotě 4,1 mld. euro, na což navázalo 12 let postakvizičního poradenství. V letech 2002-2008 byl místopředsedou dozorčí rady ve společnosti Východočeská plynárenská, členem dozorčí rady v Západočeské plynárenské a Severomoravské plynárenské.

Vedl řadu týmů ve firemních restrukturalizacích (ČKD Dopravní systémy, Kongresové Centrum Praha aj.). Od listopadu 2009 do září 2011 byl předsedou dozorčí rady ČSA. Od března 2011 do června 2014 zastával funkci předsedy dozorčí rady nově vzniklého Českého Aeroholdingu a vedl úspěšný vyjednávací tým s EK pro relevantní otázky státní pomoci ČSA a vzniku Českého Aeroholdingu.

Od roku 2009 do roku 2014 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), kde zodpovídal za oblast konkurenceschopnosti a zahraničního obchodu. Pod jeho vedením vznikla v roce 2011 široce diskutovaná studie Rámec strategie mezinárodní konkurenceschopnosti.[3] Kombinovaný tým NERV a Ministerstva průmyslu a obchodu společně vedený jím a Martinem Tlapou pak rozpracoval platnou strategii mezinárodní konkurenceschopnosti ČR, oceněnou také OECD.

Nyní místopředseda, v letech 2011-2014 předseda Mezinárodní obchodní komory Česká republika (ICC International Chamber of Commerce) a dlouholetý člen World council ICC a skupiny globálních poradců ICC pro hospodářskou politiku a G20. Nyní také místopředseda Czech Gulf Business Council (CGBC), Czech-African Business Council aj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://ies.fsv.cuni.cz/cs/staff/mejstrik
  2. https://scholar.google.cz/citations?user=X3Kji6gAAAAJ&hl=cs
  3. http://www.vlada.cz/assets/ppov/ekonomicka-rada/aktualne/Ramec_strategie_konkurenceschopnosti.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]