Mezinárodní obchodní komora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezinárodní obchodní komora
Budova Mezinárodní obchodní komory, ulice 33-43 avenue due Président Wilson, Paříž, Francie
Budova Mezinárodní obchodní komory, ulice 33-43 avenue due Président Wilson, Paříž, Francie
ZakladatelÉtienne Clémentel
Vznik1919
Souřadnice
LídrMaria Fernanda Garza
Oficiální webiccwbo.org
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní obchodní komora (angl. International Chamber of Commerce, fr. Chambre de commerce internationale) je mezinárodní nevládní organizace se sídlem v Paříži. Další kanceláře má u Světové obchodní organizace v Ženevě a OSN v New Yorku. Jejím úkolem je podporovat a propagovat mezinárodní obchod. Jako jedna z nejdůležitějších institucí v oblasti světové ekonomiky má status pozorovatele v téměř všech příslušných mezinárodních organizacích. Komora byla založena v roce 1919 a má přes 7 000 členů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před první světovou válkou neexistovala žádná obdobná organizace. Nicméně se organizovaly mezinárodní kongresy národních obchodních komor. Konaly se v Lutychu (1905), Miláně (1906), Praze (1908), Londýně (1910), Bostonu (1912) a v Paříži (1914).

Mezinárodní obchodní komora byla založena v roce 1919 v Atlantic City (New Jersey) s cílem prosazovat větší otevření národních trhů pro zahraniční obchod a investice. Zakládajícími členy byly Belgie, Francie, Spojené království, Itálie a Spojené státy americké. Jako hlavní sídlo byla zvolena Paříž, kde v roce 1923 komora založila Mezinárodní rozhodčí soud. Po vypuknutí druhé světové války bylo sídlo dočasně přeneseno do neutrálního Švédska.

V roce 1936 vydala komora soubor mezinárodních pravidel pro zahraniční obchod Incoterms.

Na počátku 80. let založila komora v boji proti trestné činnosti tři kanceláře se sídlem v Londýně. Mezinárodní námořní úřad (International Maritime Bureau) sleduje pirátství a řeší relevantní aspekty trestné činnosti na moři.[1] Proti praní špinavých peněz a finančním podvodům byl ustanoven Finanční vyšetřovací úřad (Financial Investigation Bureau).[2] Padělatelský zpravodajský úřad (Counterfeiting Intelligence Bureau) se zabývá případy padělání.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Internationale Handelskammer na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]