Metro v Charkově

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metro v Charkově
Délka sítě 38,45 km
Počet linek 3
Počet stanic 30
Datum otevření 1975
Parametry
Rozchod koleje 1520
Přívod proudu přívodní kolejnicí
Napětí 825 V
Vozy a zázemí
Depa 2
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa sítě

Metro v Charkově, druhém největším městě Ukrajiny, čítá tři linky uspořádané tak, že v centru města vytvářejí přestupní trojúhelník.

Celkem má síť délku 38,45 km a nachází se zde 30 stanic. Konstrukčně se jedná o klasické metro sovětského typu, v centru s raženými a na okraji města s hloubenými stanicemi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První projekty na vybudování metra pod Charkovem se objevily v dobách, kdy město bylo metropolí tehdejší USSR. V 30. letech ale úřady republiky přesídlily do Kyjeva; navíc ve druhé světové válce utrpěl Charkov těžké škody. S výstavbou metra se tak v 50. letech začalo právě v Kyjevě a Charkov musel počkat.

V 60. letech se však začala ukazovat nedostatečná kapacita povrchové dopravy; nakonec se roku 1968 přece jen začalo s výstavbou podzemní dráhy.

O sedm let později, 23. srpna 1975, byl otevřen první úsek metra o délce 10,4 km a osmi stanicích. Na rozdíl od starších sítí podobného typu v bývalém SSSR, v Charkově metro mělo spíše než ozdobně působit moderně; proto ztvárnění mnohých stanic se obešlo bez nákladných dekorativních prvků, známých z Moskvy či Petrohradu. Stále jsou však stanice provedeny ve velkolepém stylu; na jejich obklad bylo použito mnoho mramoru a žuly; osvětlení v mnoha stanicích zajišťují lustry.

V budoucnosti se počítá s rozvojem sítě; roku 2025 má existovat již dalších 30 km nových tratí, počítá se i s větvením stávajících. Rozšiřování metra však postupuje velmi pomalu – v 90. letech sice byla sice otevřena zcela nová Aleksejevská linka, avšak poté se již neobjevilo dlouho nového nic. Teprve v polovině prvního desetiletí 21. století přibývají postupně nové stanice; avšak ne nové úseky o délce mnoha stanic, jako dříve.

Linkové vedení[editovat | editovat zdroj]

# Název Rok otevření Délka Počet stanic
1 Cholodnohirsko-Zavodska 1975 17,3 km 13
2 Saltivska 1984 10,3 km 8
3 Oleksijivska 1995 10,9 km 9
Celkem: 38,4 km 30

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Dopravu zajišťují pětivozové soupravy typu 81-71; a to celkem z několika různých sérií.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]