Metro v Dnipru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metro v Dnipru
Logo metra které kombinuje písmena D a M
Logo metra které kombinuje písmena D a M
Stát UkrajinaUkrajina Ukrajina
Město Dnipro
Délka sítě 7,8 km
Počet linek 1
Počet stanic 6
Datum otevření 29. prosince 1995
Parametry
Typ metra klasické metro
sovětského typu
Rozchod koleje 1524 mm
Přívod proudu Napájecí kolejnicí – spodní odběr
Vozy a zázemí
Nasazené typy vozů Soupravy 81–717/714
Počet vozů 45
Mapa sítě
Mapa
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metro v Dnipru, Dniperské metro (ukrajinsky Дніпровський метрополітен, rusky Днепровский метрополитен, do latinky přepisovatelné jako Dniprovskyj Metropoliten) je systém metra v Dnipru. V současnosti jej tvoří jedna jediná linka o šesti stanicích.

Metro v Dnipru je třetí, které bylo otevřené na Ukrajině, a to roku 1995. Je v provozu od 5:30 do 23:00 hodin a ročně přepraví 8 milionů lidí. Rozchod kolejí činí 1524 mm (široký rozchod), použité napětí pak 824 V.

Historie a budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Metro se veřejnosti otevřelo 29. prosince roku 1995, v sestavě šesti stanic a o délce 7,1 km. Další tři stanice na úseku dlouhém 2,1 km, pokračujícím východně od současně provozovaného, jsou stále[kdy?] ve výstavbě. S jejich otevřením se počítá do roku 2019. Výhledově je také plánována druhá linka, která podjede řeku Dněpr. Hotová síť má mít délku 80 km a celkově tři linky.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Z celkového počtu šesti stanic je pět hluboko založených a jedna založená mělce. Čtyři jsou jednolodní, jedna pilířová a již zmíněná mělce založená pak pilířová trojlodní. Výzdoba stanic je provedena v typickém sovětském stylu, tj. často je používán mramor a ostatní druhy dekorativního kamene. Vzhledem k tomu, že systém byl otevřen až několik let po pádu SSSR, není architektonické ztvárnění podzemních prostor tak okázalé.

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

V provozu jsou vozy série 81-71 (podobné jezdí i v Praze, Budapešti a Varšavě). V dobách otevření metra jezdily v pětivozových soupravách, ty však byly zkráceny na tří- a čtyřvozové vzhledem k nízkému vytížení metra.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Provozované stanice:

Rozestavěné stanice:

  • Teatralna
  • Centralna
  • Muzejna

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]