May Abelová Smithová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
May z Tecku
Lady May Abel Smith
Portrét
Lady May Abel Smith, 1975
Úplné jménoMay Helena Emma
Narození23. ledna 1906
Claremont, Esher, Surrey
Úmrtí29. května 1994 (ve věku 88 let)
Londýn, Anglie
Sňatek24. října 1931
ManželHenry Abel Smith
PotomciAnne Liddell-Grainger
Richard Abel Smith
Elizabeth Wise
RodTeckové
OtecAlexandr Cambridge, 1. hrabě z Athlone
MatkaAlice, hraběnka z Athlone
Některá data mohou pocházet z datové položky.

May Abel Smith (Lady May Helena Emma z Tecku nebo Lady May Cambridge; 23. ledna 1906, Surrey29. května 1994, Londýn) byla příbuzná britské královské rodiny, pravnučka královny Viktorie a neteř královny Marie. Kvůli protiněmeckým náladám během první světové války změnil král Jiří V. jméno královského rodu z německého Sasko-Coburg-Gotha na Windsor a zapřel všechny své německé tituly i německé tituly všech členů britské královské rodiny. Mayina rodina se tak vzdala jejich německého knížecího titulu a oslovení Jasnost a přijala po svém předkovi, vévodovi z Cambridge, příjmení Cambridge. Její otec byl pak jmenován hrabětem z Athlone, a jí tak byl udělen titul hraběcí dcery „Lady“.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Princezna May jako dítě se svou matkou Alice, hraběnkou z Athlone, a bratrem Rupertem Cambridgem, vikomtem Trematonem

Princezna May z Tecku se narodila na venkovském sídle Claremont House u Esheru v anglickém hrabství Surrey jako nejstarší dítě a jediná dcera německého šlechtice Alexandra z Tecku, pozdějšího hraběte z Athlone, nejmladšího syna vévody Františka z Tecku a jeho v Německu narozené manželky Marie Adelaidy z Cambridge, dcery prince Adolfa, vévody z Cambridge, který byl nejmladším synem britského krále Jiřího III. Její matkou byla princezna Alice z Albany, dcera prince Leopolda, vévody z Albany, nejmladšího syna královny Viktorie, a jeho manželky Heleny Waldecko-Pyrmontské. Jako dcera Alexandra z Tecku obdržela May při narození titul Její Jasnost princezna May z Tecku.

Protiněmecké cítění během první světové války vedlo Mayina strýce Jiřího V. ke změně jména královského rodu z německého Saxe-Coburg-Gotha na britštější Windsor. Král se také za sebe i ostatní členy britské královské rodiny vzdal všech německých titulů.

Mayin otec se také zřekl svého německého titulu prince z Tecku ve württemberském království a titulu Jasnost. Alexandr spolu se svým bratrem Adolfem přijali o svém dědečkovi Adolfovi, vévodovi z Cambridge příjmení Cabridge.

O několik dní později král pozvedl Alexandra mezi britská hrabata jako hraběte z Athlone a vikomta Trematon. Alexandr tak získal titul The Right Honourable hrabě z Athlone. Jeho dceři tak náležel jako hraběcí dceři titul Lady a jeho synovi jako nejstaršímu synovi hraběte titul vikomta z Trematonu. Alexandrova manželka, britská princezna Alice, si ponechala titul Královská Výsost a stala se známou jako princezna Alice, hraběnka z Athlone.

May šla několikrát za družičku; třikrát ve Westminsterském opatství: v roce 1919 princezně Patricii z Connaughtu na její svatbě s kapitánem Alexandrem Ramsayem; v roce 1922 sestřenici Marii, když se vdávala za vikomta Lascellese; a v roce 1923 Elizabeth Bowes-Lyon a princi Albertovi, vévodovi z Yorku, budoucímu králi Jiřímu VI.

Sňatek[editovat | editovat zdroj]

Svatba lady May s Henrym Abel Smithem 24. října 1931

Lady May se 24. října 1931 v pětadvaceti letech provdala za o šest let staršího Henryho Abel Smitha (později Sir Henry). Svatba se konala v Balcombe v Sussexu blízko residence hraběte z Athlone v Brantridge Park.

Nevěsta byla doprovázena čtyřmi dětskými družičkami: princeznou Alžbětou z Yorku (pozdější královna Alžběta II.), Rosemary Madeline Hamilton Fraserovou, Jennifer Bevanovou a Kathleen Alingtonovou. Měla také osm dospělých družiček: Hon. Imogen Rhysovou (dcera barona Waltera Rice), lady Mary Whitleyovou, Phyllis Seymour-Holmovou, lady Alice Montagu Douglas Scottovou (pozdější vévodkyně z Gloucesteru), princeznu Ingrid Švédskou, princeznu Sibylu Sasko-Kobursko-Gothajskou, Verenu Seymourovou (dcera sira Edwarda Seymoura); a Wenefryde Taborovou.

Princezna Ingrid Švédská, budoucí manželka dánského krále Frederika IX., seznámila další Mayinu družičku Sibylu Sasko-Kobursko-Gothajskou (dceru prince Karla Eduarda Sasko-Kobursko-Gothajského, vnuka královny Viktorie) se svým bratrem Gustavem Adolfem, který se se Sibylou následujícího roku (20. října 1932) oženil.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Z manželství trvajícího přes 60 let se narodily tři děti:

  • Anne Liddell-Grainger (* 28. července 1932)
  • Richard Abel Smith (11. října 1933 – 23. prosince 2004) ⚭ 1960 Marcia Kendrew (* 27. března 1940)
  • Elizabeth Alice Abel Smith (* 5. září 1936)

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Lady May byla jedinou vzdálenou členkou královské rodiny, která neplnila žádné královské povinnosti. Zúčastnila se některých významných královských událostí, jako korunovace královny Alžběty II. a svatby prince Charlese s lady Dianou Spencerovou.

V letech 1958 a 1966 sloužil její manžel jako guvernér Queenslandu. May ho doprovázela do Brisbane jako jeho místokrálovna. V roce 1975 odešli do Barton Lodge ve Winkfieldu v anglickém hrabství Berkshire.

Lady May zemřela v nemocnici 29. května 1994 rok po svém manželovi. Oba jsou pohřbeni na hřbitově Royal Burial Ground ve Frogmore, nedaleko hradu Windsor. Pohřeb se uskutečnil v kapli sv. Jiří na hradě Windsor 9. června 1994. Zúčastnil se ho vévoda z Gloucesteru a princezna Alexandra, zastupující královskou rodinu.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

  • 23. ledna 1906 – 14. července 1917: Její Jasnost princezna May z Tecku
  • 14. července 1917 – 17. července 1917: Slečna May Cambridge
  • 17. července 1917 – 24. října 1931: Lady May Cambridge
  • 24. října 1931 – 29. května 1994: Lady May Abel Smith

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Ludvík Württemberský
 
 
Alexandr Württemberský
 
 
 
 
 
 
Henrietta Nasavsko-Weilburská
 
 
František z Tecku
 
 
 
 
 
 
László Rhédy de Kis-Rhéde
 
 
Claudine Rhédey von Kis-Rhéde
 
 
 
 
 
 
Ágnes Inczédy de Nagy-Várad
 
 
Alexandr Cambridge, 1. hrabě z Athlone
 
 
 
 
 
 
Jiří III.
 
 
Adolf, vévoda z Cambridge
 
 
 
 
 
 
Šarlota Meklenbursko-Střelická
 
 
Marie Adelaida z Cambridge
 
 
 
 
 
 
Fridrich Hesensko-Kasselský
 
 
Augusta Hesensko-Kaselská
 
 
 
 
 
 
Karolina Nasavsko-Usingenská
 
May Abel Smith
 
 
 
 
 
Arnošt I. Sasko-Kobursko-Gothajský
 
 
Albert Sasko-Kobursko-Gothajský
 
 
 
 
 
 
Luisa Sasko-Gothajsko-Altenburská
 
 
Leopold, vévoda z Albany
 
 
 
 
 
 
Eduard August Hannoverský
 
 
královna Viktorie
 
 
 
 
 
 
Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldská
 
 
Alice, hraběnka z Athlone
 
 
 
 
 
 
Jiří II. Waldecko-Pyrmontský
 
 
Jiří Viktor Waldecko-Pyrmontský
 
 
 
 
 
 
Emma Anhaltsko-Bernbursko-Schaumbursko-Hoymská
 
 
Helena Waldecko-Pyrmontská
 
 
 
 
 
 
Vilém Nasavský
 
 
Helena Nasavská
 
 
 
 
 
 
Pavlína Württemberská
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lady May Abel Smith na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]