Matthäus Gundelach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matthäus Gundelach
Matthäus Gundelach.jpg
Narození 1566
Kassel
Úmrtí únor 1654 (ve věku 87–88 let)
Augsburg
Manžel(ka) Regina Heintz (od 1610)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jupiter a Io.jpg

Matthäus Gundelach (též 'Matouš Gondolach, Gundlach; 1566 Kassel1653 Augsburg) byl německý malíř a grafik renesančního manýrismu a raného baroka, mj. dvorní malíř císaře Rudolfa II.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze šlechtického rodu, vyučil se pravděpodobně v Německu. Roku 1593 se v Praze připomíná jako samostatně činný mistr. Po smrti Josefa Heintze staršího, jehož obrazy rád kopíroval, se oženil s jeho ženou Reginou a svého nevlastního syna Josefa Heintze mladčího (1600–1678) přijal do učení malířství. V letech 1609–1612 stal dvorním (komorním) malířem císaře Rudolfa II.. Po jeho smrti zůstal v Čechách a pracoval v Praze pro strahovské premonstráty a ve službách Fürstenberků, přejal nový barokní styl. Roku 1617 byl přijat do malířského cechu v Augsburgu, kde pracoval až do smrti.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Svými náboženskými či mytologickými obrazy je zastoupen v Národní galerii v Praze, v Obrazárně Pražského hradu, ve Strahovské obrazárně, v Uměleckohistorickém muzeu v Kroměříži, v Pinakotéce v Mnichově, ale také v českých chrámech, např. v kostele sv. Vavřince v Žebráku.

Významná díla[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Anděla HOROVÁ, Nová encyklopedie českého výtvarného umění , díl I., A_M, Praha Academia 1995, str. 234.
  • Emanuel POCHE a kolektiv: Umělecké památky Čech IV., T-Ž, Praha 1992, s. 252.