Jacob Hoefnagel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jacob Hoefnagel
Narození 1575
Antverpy
Úmrtí 2. října 1632 (ve věku 56–57 let)
Hamburk
Rodiče Joris Hoefnagel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jacob (Jacobus) Hoefnagel (1575 Antverpy – asi 1630) byl vlámský miniaturista a rytec, pracující podobně jako jeho otec Joris (Georg) (15451600), jako umělec Rudolfova dvora. Vytvořil řadu listů s vyobrazením hmyzu a ovoce podle svého otce, pracoval na vyobrazení měst, zejména Vídně. Po smrti Rudolfa II. zůstal v Praze, když potom vypuklo stavovské povstání působil jako nizozemský agent a také jako komisař dohlížející na využití nizozemské pomoci došlé do Čech.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1609 vypracoval Hoefnagel řadu pohledů na Vídeň, jedno z jeho vyobrazení bylo zařazeno do slovutného díla Georga Brauna a Franse Hogenberga Civitates orbis terrarum, a sice do posledního dílu vydaného v roce 1617. Z jeho ilustrací živých organismů vzešlo Diversae Insectarum Volatium icones ad vivum accuratissimè depictae per celeberrimum pictorem, které vydal Nicolao Ioannis Visscher v Amsterdamu v roce 1630. Šlo o jednu z prvních prací, jež se zabývala výhradně hmyzem.

Jacobův otec, antverpský umělec, jehož zaměstnávali bavorští vévodové, ilustroval pro sbírky Rudolfa II. rozličné rostlinné a živočišné druhy. Jacob udělal podle jeho obrazů rytiny, jež označil jako „vzorník či předlohu pro malíře, předvádějící na šestnácti listech kolem 340 hmyzích jedinců převážně v nadživotní velikosti“. Hoefnagel používal při své práci jednoduchou konvexní čočku. Jeho rytiny jsou nejstaršími tištěnými zvětšeninami příslušníků fauny. Těchto šestnáct nádherných rytin obsahuje dohromady 302 hmyzích jedinců, z čehož je 37 zástupců brouků, 22 rovnokřídlých, 14 vážek, 16 síťokřídlých, 72 motýlů, 35 blanokřídlých, 78 dvoukřídlých, 21 polokřídlých a 7 larev ze středního a severního Německa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jacob Hoefnagel na anglické Wikipedii.

  1. POLIŠENSKÝ, Josef. Nizozemská politika a Bílá hora. Praha: Nakladatelství ČSAV, 1958. S. 193. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]