Daniel Fröschl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Daniel Fröschl
Narození 1572/73
Augsburg
Úmrtí 1613
Praha
Národnost Němec
Vzdělání vyučil se v Augsburgu a ve Florencii (Jacopo Ligozzi ?)
Povolání kreslíř, miniaturista, kopista a archivář
Hnutí vrcholný manýrismus
Významná díla soubor obrázků a kreseb na téma "Adam a Eva", inventář sbírek Rudolfa II. doplnil drobnými kresbami
Ovlivněný malíři rudolfínské Prahy
Vliv na pozdější inventáře rudolfínských sbírek (1613, 1619, 1621)
Ocenění dvorní malíř-miniaturista (1603) a archivář sbírek Rudolfa II. (1607-1611)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Daniel Fröschl (1572/73 Augsburg - 1613 Praha), psaný též jako Froeschl, patřil do skupiny malířů německého původu působících na dvoře Rudolfa II. Habsburského (1552-1612) v Praze. Pracoval zde jako kreslíř, malíř drobných obrázků a kopista. Na přání Rudolfa II. převáděl díla Albrechta Dürera, Lucase Cranacha staršího a italských mistrů vrcholné renesance do podoby miniatur. Císař ho v roce 1607 jmenoval archivářem svých sbírek.[1]

Životopisná data[editovat | editovat zdroj]

Daniel Fröschl se narodil v rodině augsburgského advokáta. Dostalo se mu nejen velmi dobrého vzdělání, ale i možnosti být malířem. Podílem se na sbírce akvarelů přírodnin, které shromáždil Ulisse Aldrovandi (1522-1605), boloňský lékárník a botanik. V letech 15971604 působil ve Florencii, kde pro velkovévodu Ferdinanda I. Medicejského zhotovaval zmenšené kopie obrazů velkých mistrů jako byli Michelangelo Buonarroti (1475-1564) nebo Correggio (1489-1534).

Kresba Daniela Fröschla Mužský akt pod mraky (podle Michelangelovy kresby červenou a černou křídou, 1602 ?, Metropolitní muzeum umění, New York}

Ve Florencii měl Fröschl svou dílnu v blízkosti ateliéru Jacopa Ligozziho (1547-1627), ilustrátora, miniaturisty a později i antikváře florentských velkovévodů. U něho se Fröschl zdokonalit v kresbě miniatur.[2] Ve Florencii se Fröschl seznámil s Hansem von Aachen (1552/56-1615), na jehož doporučení ho Rudolf II. pozval do Prahy (1601). Ještě téhož roku mu císař přiznal pozici miniaturisty a v roce 1603 ho jmenoval dvorním malířem-miniaturistou. Přesto až do roku 1604 pracoval v medicejských službách. Poté se Fröschl usadil v Praze, kde působil nejen jako miniaturista a kopista, ale především jako znalec německého malířství. Kopíroval a umělecky přetvářel řadu obrazů a grafických listů Albrechta Dürera. Po smrt Hanse Hoffmanna (1592) se Fröschl stal hlavním představitelem tzv. dürerovské renesance na dvoře Rudolfa II.[3] Roku 1607 se stal správcem císařových sbírek. Inventarizaci sbírkových předmětů v císařově Kunstkammer dokončil v roce 1611. Vzniklo tak 415 stran rukopisu napsaného na pergamenu a doplněného kresbičkami vybraných artefaktů. Jediný exemplář tohoto inventáře je uložen v Zemské knihovně ve Vaduzu. Po smrti Rudolfa II. (1612) byl Fröschl činěn zodpovědným za ztráty některých sbírkových artefaktů, avšak již následujícího roku malíř umírá, aniž se mohl ospravedlnit.

Umělecká tvorba[editovat | editovat zdroj]

Fröschl se věnoval malování obrazů a miniatur, v nichž používal cizí kompozice jako předlohy pro svá díla. Zásadní význam pro něho měla Praha, kde se setkal s dvorními malíři pracujícími ve službách Rudolfa II. Již z Florencie se znal s Hansem von Aachen, který ho uvedl k císaři, a později, již jako císařský antikvář, se seznámil i s díly mistrů renesančního malířství v císařských sbírkách.

Adam a Eva - Prvotní hřích (Bartholomeus Spranger, kresba na papíře - inkoust a kvaš, asi 1600, Národní muzeum, Varšava)
Adam a Eva v ráji (kvaš a tempera na pergamenu, detail) namaloval Daniel Fröschl po roce 1604 (Soukromá sbírka, ČR)

Příkladem, jak převedl kresbu Bartholomea Sprangera Adam a Eva v ráji - Prvotní hřích (Národní muzeum ve Varšavě) do miniatury, dokládá jeho kvaš a tempera (pergamen napnutý na dřevěné desce) nazvaný Adam a Eva v ráji (Soukromá sbírka, ČR). Sprangerovu kresbu Fröschl upravil do oválu a částečně i zjednodušil. Přírodniny kolem středového výjevu namaloval buď on sám nebo s podílem Jacoba Hoefnagela (1573/75-1630/33).[4] Naopak v případě Fröschlova akvarelu Panna Maria s dítětem (po 1604, Uměleckohistorické muzeum, Vídeň) mu byla předlohou Dürerovu kresba Kojící Madona (1512, Albertina, Vídeň). Fröschl však kresbu posunul dál díky barevnosti zhotoveného akvarelu.[5]

Kojící Madona (Dürerova kresba uhlem, 1512, Albertina, Vídeň)
Panna Maria s dítětem (Fröschlův akvarel, po 1604, Uměleckohistorické muzeum, Vídeň)

Od doby, kdy se Fröschl stal správcem císařských sbírek zbývalo mu na vlastní malířskou tvorbu jen málo času. Při vlastní inventarizaci artefaktů v Kunstkammer některé položky doprovázel informativními kresbičkami. Fröschlův pečlivý popis předmětů od naturálií (přírodniny), přes artificiália (lidské výtvory) až po scientifica (vědecké artefakty) ukázal na mnohostrannost císařových zájmů.[6]

Umělecko-historický význam díla Daniela Fröschla[editovat | editovat zdroj]

Daniel Fröschl navázal na práce rudolfínského malíře Hanse Hoffmanna (1530-1591/2) a na přání Rudolfa II. pokračoval ve zhotovování kopií malířských děl Albrechta Dürera (1471-1528). Císařův mimořádný obdiv k Dúrerově tvorbě dovedl historiky umění až k vytvoření pojmu "dürerovská renesance na dvoře Rudolfa II.".[7] Asi nejvýznamnější Fröschlovou prací je však soupis sbírkových předmětů uložených v císařově Kustkammer vyhotovený v letech 1607-1611. Inventář dokládá, že císař Rudolf II. vytvořil jednu z největších evropských sbírek obrazů, plastik, přírodnin, vědeckých přístrojů a kuriozit té doby, které se nacházely v císařově kunstkomoře.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fučíková E. Daniel Froeschl: Adam a Eva v ráji. In: Rudolfínští mistři (E. Fučíková, ed.). Katalog výstavy vydalo Muzeum hlavního města Prahy, 2014. Str. 24-27.
  2. Fučíková E. Danil Fröschl. In: Rudolfínská kresba (J. Hamzová, ed.). Vydal Odeon, Praha, 1986. Str. 23-24
  3. Lišková B. "Dürerovská renesance" a její reakce na Rudolfově dvoře. In: Inspirace dílem Albrechta Dürera u malíře Hanse Hoffmana. Tzv. Dürerovská renesance na dvoře Rudolfa II. Diplomová práce (vedoucí: Mgr Magdalena Hamsíková). Katolická teologická fakulta UK, Praha, 2011. Str. 27-35.
  4. Fučíková E. Daniel Froeschl: Adam a Eva v ráji. In: Rudolfínští malíři (E. Fučíková, ed.). Katalog výstavy vydalo Muzeum hlavního města Prahy, 2014. Str. 24-27.
  5. Lišková B. Daniel Fröschl. In: Inspirace dílem Albrechta Dürera u malíře Hanse Hoffmana. Tzv. Dürerovská renesance na dvoře Rudolfa II. Diplomová práce (vedoucí: Mgr Magdalena Hamsíková). Katolická teologická fakulta UK, Praha, 2011. Str. 32-33.
  6. Findlen P. Kabinety, sběratelství a přírodní filozofie. In: Rudolf II. a Praha (E. Fučíková et al., eds.). Správa Pražského hradu, Thames and Hudson, Skira, 1997. Str. 209-219.
  7. Lišková B. "Dürerovská renesance" a její reakce na Rudolfově dvoře. In: Inspirace dílem Albrechta Dürera u malíře Hanse Hoffmana. Tzv. Dürerovská renesance na dvoře Rudolfa II. Diplomová práce (vedoucí: Mgr Magdalena Hamsíková). Katolická teologická fakulta UK, Praha, 2011. Str. 27-35.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Janáček J.. Rudolf II. a jeho doba. Vydalo nakladatelství Svoboda, Praha, 1987. Stran 569.
  • Preiss P. Panoráma manýrismu. Vydal Odeon, Praha, 1974. Stran 397.
  • Hlaváček L. Albrecht Dürer - Kresky. Vydal Odeon, Praha, 1982. Stran 195.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]