Marina (Kalifornie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marina
Uvítací cedule města Marina
Uvítací cedule města Marina
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
stát KalifornieKalifornie Kalifornie
okres Monterey County
Marina na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 25,287 km²
Počet obyvatel 19 718 (2010)
Hustota zalidnění 779,8 obyv./km²
Správa
Starosta Bruce Delgado
Oficiální web www.ci.marina.ca.us
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marina je americké město v státě Kalifornie.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Vznik města se datuje kolem roku 1868, přibližně 9 000 akrů půdy se táhlo na sever podél Tichého oceánu a na východ podél řeky Salinas. Pozemek byl ve vlastnictví Davida Jackse a Jamese Bardina.

V roce 1885 se začala půda rozprodávat, dědicové Bardina prodali 1 372 akrů Johnu Armstrongovi k zemědělskému využití a na pastviny. O rok později se prodalo 1 450 akrů, místo bylo pojmenováno Statek Písečný vrch. San Franciská společnost na zpracovávání písku zakoupila 400 akrů poblíž oceánu a na nich v roce 1906 postavila pískařský závod. V roce 1913 byla tato oblast pojmenována Bardin, ale toto označení vydrželo jen krátce. Do dvou let byla oblast známá jako kolonie Locke-Paddon, později Paddonville.

V roce 1915 hledal realitní obchodník William Locke-Paddon pozemky pro své podnikání, 29. května 1915 zakoupil 1 500 akrů jižně od statku Písečný vrch. Náhle ale zjistil, že by si pro své obchodování musel vzít úvěr, a tak prodal 5 akrů za cenu 75 000$ za akr. Doufal, že vytvoří zemědělskou společnost. Lidé pomalu dostávali pohledávky a mnozí z nich nebyli rolníci, ale podařilo se jim zvýšit produkci hrachu, řepy a zelí, a tak mohli zůstat na své půdě. Údajně vymysleli kynutý chléb. Jejich přístřešky byly velmi obyčejné, jednalo se o dřevěné chatrče s jednou místností rozdělené jutovými pytly na byty.

Část pozemků bylo vyčleněno pro školy a kostel, což považoval Locke-Paddon za nezbytné pro dobře organizovanou komunitu. Dovolil použít část svého malého domku na Elm street (jeho bývalá kancelář) pro vybudování první školy (1916). Právě William Locke-Paddon byl označován jako otec města Marina. V dubnu 1919 byla založena první pošta. První správce pošty byl pan Bruce, který zde působil několik let, dokud neodešel prodávat do obchodu rodiny Roumiguiere. Noví správci pošty byli Samuel a Doris E. Bakerovi. Roku 1926 v komunitě žilo zhruba 70 rodin, v roce 1945 zde bylo přibližně 6 000 obyvatel.

V letech 19461955 bylo centrem podnikatelské činnosti Del Monte Boulevard: zde byla pošta, železářství, čerpací stanice a Mortimer komplex, který nabízel ve městě všechny služby. Kolem roku 1950 vznikaly nové názvy ulic (Mortimer Lane, Cosky Drive), obytné čtvrti, bylo postaveno několik základních škol a kostelů různých vyznání.

V únoru 1966 zde byl postaven jeden ze supermarketů Safeway, na tento počin, stavbu obchodního centra Marina, navázaly další události. Byly nově postaveny banky, spořící a úvěrové centrum, kavárna, čistírna prádla, holičství, drogerie, čerpací stanice a další podniky a úřady. Také byla urychlena bytová výstavba v blízkosti nákupního centra.

Žádost o oficiální založení města Marina byla podána v listopadu 1975. Od svého založení mělo město již sedm starostů (Frank Vinyard, Robert Ouye, George Takahashi, Edith Johnsenová, Zaruk Takali, James Vocelka, James Perrine). Logo města bylo navrženo Danielem Zieglerem v roce 1977, v průběhu let bylo nepatrně pozměněno. Během 25 let od svého založení město rostlo a vzkvétalo. V letech 1976 - 1990 přibyly nové byty, motely, lékařská a zubní střediska a malá nákupní centra.

Roku 1994 činil počet obyvatel 18 500. Aktuální populace zastupuje téměř všechny končiny světa: Filipíny, Německo, Korea, Vietnam, Japonsko, Čína, Havaj, Mexiko. K dispozici jsou nyní čtyři základní školy, střední škola a vysoká škola, která se nachází v bývalé základní škole. Obyvatelé Marina jsou hrdí na své město a jeho obce, a snaží se, aby se město stalo lepším místem pro život i práci. Od roku 2002 se vždy první pátek v prosinci koná osvětlování stromů v parku Vince di Maggio, kterého se zúčastňuje velký počet obyvatel města i návštěvníků. Také zde byl vybudován Marina Skate park, který je označován za nejlepší ve střední Kalifornii a využívají ho lidé z celého poloostrova. Kromě toho byla dokončena dálnice. Každoročně je zde pořádáno mnoho kulturních akcí, jako Marina Air Flaire, Festival of the Winds a od roku 2005 Filipino Festival. V roce 2005 město navštívil guvernér Arnold Schwarzenegger.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]