Přeskočit na obsah

Malé Kozmálovce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malé Kozmálovce
Malé Kozmálovce – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška172 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajNitranský
OkresLevice
Tradiční regionTekov
Malé Kozmálovce
Malé Kozmálovce
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha9,2 km²
Počet obyvatel381 (2021)[1]
Hustota zalidnění41,3 obyv./km²
Správa
Statusobec
Vznik1332
Oficiální webmalekozmalovce.sk
E-mailocu.malekozmalovce@stonline.sk
Telefonní předvolba036
PSČ935 21
Označení vozidel (do r. 2022)LV
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malé Kozmálovce (maďarsky Kis-Koszmály) jsou obec na Slovensku v okrese Levice.[2] Území obce na východě ohraničuje řeka Hron, resp. vodní nádrž Veľké Kozmálovce, která byla vybudována pro potřebu chlazení Jaderné elektrárny Mochovce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lokalita byla osídlena již v neolitu (mladší doba kamenná). V katastru obce bylo zjištěno avarské sídliště, hradiště a pohřebiště.

V roce 1938 se severně od obce našel hrob slovanského bojovníka. Hrob se datuje na konec 8. a začátek 9. století (léta 780 až 820). V hrobě byl u kostře nalezen meč (karolínského typu X), železné třmeny a hrncovitá nádoba zdobená vlnovkou.

Na východní části vrchu Plešovica jsou zbytky zemního opevnění-hradiště ze střední hradištní doby (9. století a první polovina 10. století). Umělé opevnění, které se skládalo z valu a příkopu na vnější straně, ohrazovalo osídlenou plochu ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníku. Na čtvrté východní straně využili budovatelé hradiště i prudký skalnatý sráz, který spadá téměř kolmo do pravidelně zaplavovaného území Hronu. Hradiště o ploše cca 250 arů je rozděleno nízkým valem ve směru z jihu na sever na dva dvory – západní a východní.

V roce 1947 při kopání písku na terénní vyvýšenině severně od obce, mezi cestou vedoucí do Tlmáče a vinicí, byly nalezeny nádoby a železné kopí (z nálezů se zachovala pouze jedna soudkovitá nádoba). Okolnosti nálezu nebyly patřičně zdokumentovány.

V katastrálním území Malých Kosmáloviec, severovýchodně od obce, se nacházela středověká osada Villa Braina. Z roku 1075 je první písemná zmínka o Brajanech u hronského brodu, obývaných tekovskými hradními vojáky.

Z roku 1332 je první písemná zmínka o Malých Kozmálovcích ve spojitosti s Ondřejem z Kosmáloviec (Andreas de Kozmal). V roce 1372 obec patřila zemanům de Saró ze Šarovců. Od roku 1489 byly Malé Kozmálovce součástí panství Jelenec. V roce 1618 obec vyplenili Turci. Začátkem 17. století získala Malé Kozmálovce rodina Paluska de Aranyosmáróth. Po vymření rodu Paluska se vlastníkem obce stal hrabě Migazzi a koncem 19. století hraběnka Erdódyová - Irma Migazzi.

V roce 1601 měla obec 35 domů, v roce 1828 89 domů a 583 obyvatel.

Do roku 1918 bylo území obce součástí Uherska. Na základě první vídeňské arbitráže bylo území obce v letech 1938 až 1945 součástí Maďarska. Po 2. světové válce bylo v rámci výměny obyvatelstva mezi Československem a Maďarskem vystěhováno z obce 31 rodin (161 osob); z Maďarska se pak přistěhovalo cca 25 rodin.[3] V letech 1986 až 1985 byla obec přičleněna k městu Tlmače.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Malé Kozmálovce na slovenské Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava: Statistický úřad Slovenské republiky.
  2. a b Slovenské slovníky. slovnik.juls.savba.sk [online]. [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. 
  3. Z histórie obce. www.malekozmalovce.sk [online]. [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]