Kalná nad Hronom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kalná nad Hronom
Obecní úřad
Obecní úřad
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška160 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajNitranský
OkresLevice
Tradiční regionTekov
Administrativní děleníKalná, Kalnica
Kalná nad Hronom
Kalná nad Hronom
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha34,13 km²
Počet obyvatel2 041 (2020)
Hustota zalidnění59,8 obyv./km²
Správa
StatusObec
Vznik1209
Oficiální webwww.kalna.eu
Telefonní předvolba036
PSČ935 32
Označení vozidel (do r. 2022)LV
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalná nad Hronom je obec na Slovensku v okrese Levice. Leží 8 km západně od města Levice, na pravém břehu řeky Hron. Má dvě části Kalná (původně Kálna)[1] a Kalnica. V roce 1990 bylo k obci přičleněno katastrální území zaniklé obce Mochovce, na kterém byla postavena Jaderná elektrárna Mochovce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka pochází z roku 1209. V této době obec patřila do opatství v Hronském Beňadiku. V roce 1613 se dostala pod správu Turků. Obyvatelstvo bylo zaměřeno na zemědělství a chov dobytka. Nacházel se zde mlýn a lihovar. Obce Kálna a Kálnica byly sloučeny v jednu obec 8. června 1960 pod názvem Kálna nad Hronom.[2] V dalších letech došlo ke změně názvu na Kalná nad Hronom.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Římskokatolický kostel sv. Petra a Pavla v části Kalná, jednolodní barokní stavba z roku 1733 s polygonálně ukončeným presbytářem a představenou věží. V roce 1866 byl přefasádován v duchu neoklasicismu. Loď je zaklenuta třemi poli pruské klenby, svatyně valenou klenbou s lunetami. Nachází se zde zděný chór spočívající na arkádách. Hlavní oltář s obrazem sv. Petra a Pavla je dílem A. Göbela z roku 1874. Kazatelna je rokoková, zdobená festony z poloviny 18. století. Kamenná křtitelnice v podobě mušle pochází z druhé poloviny 18. století. Fasády kostela jsou členěny pilastry, hlavní fasáda je lemována párem nik s konchami a sochami světců sv. Jana Nepomuckého a sv. Antona Paduánského. Věž je ukončena jehlancovou helmicí.[3]
  • Reformovaný kostel v Kalné, jednolodní neoklasicistní stavba z roku 1888 s polygonálním ukončením presbytáře a představenou věží. Kostel byl výrazně poškozen během druhé světové války. Obnoven byl až v roce 2014.
  • Reformovaný kostel v části Kalnica, jednolodní klasicistní stavba z roku 1806 se segmentovým ukončením presbytáře a věží tvořící součást její hmoty. Fasády kostela jsou členěny lizénami, věž nárožním kvádrováním, ukončena je jehlancovou helmicí.
  • Dům bojové slávy.[4]
  • Pomník obětem 1. a 2. světové války.

Partnerské obce[editovat | editovat zdroj]

Maďarsko Palotabozsok, Maďarsko

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kalná nad Hronom na slovenské Wikipedii.

  1. Přehled obcí a části v Československé socialistické republice, jejichž názvy zanikly, byly změněny, nebo se staly místními částmi v době od 5.V.1945 – 1.VII.1964. Praha: Nakladatelství dopravy a spojů, 1964. S. 37.
  2. Obec Kalná nad Hronom: historie obce. www.kalna.eu [online]. [cit. 2022-01-08]. Dostupné online. (slovensky) 
  3. Kalná nad Hronom - Kostol sv. Petra a Pavla. www.pamiatkynaslovensku.sk [online]. [cit. 2022-01-08]. Dostupné online. 
  4. Pamiatkový objekt - podrobnosti. www.pamiatky.sk [online]. [cit. 2022-01-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]