Přeskočit na obsah

Kukučínov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kukučínov
Kostel v Malém Peseku
Kostel v Malém Peseku
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška135 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajNitranský
OkresLevice
Kukučínov
Kukučínov
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha11,31 km²
Počet obyvatel576 (2020)
Hustota zalidnění50,9 obyv./km²
Správa
StatusObec
Vznik1293
Oficiální webwww.kukucinov.sk
E-mailobec@kukucinov.sk
Telefonní předvolba036
PSČ937 01
Označení vozidel (do r. 2022)LV
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kukučínov, dříve Oros (maďarsky Nemesoroszi), je obec na Slovensku v okrese Levice. V katastrálním území Kukučínov je přírodní rezervace Hlohyňa.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, jednolodní barokněklasicistní stavba se segmentově ukončeným presbytářem a věží tvořící součást její hmoty. Kostel pochází z roku 1775; stavebními úpravami prošel v roce 1801. Interiér je zaklenut pruskou klenbou. Hlavní oltář je klasicistní z roku 1779 s obrazem Nanebevzetí Panny Marie. Kazatelna je rokoková. Kamenná křtitelnice s dřevěným víkem pochází z konce 18. století. Fasády kostela jsou hladké, věž s terčíkovou římsou je ukončena zvonovitou helmicí.
  • Reformovaný kostel, jednolodní klasicistní stavba s pravoúhlým závěrem, bez věže, z roku 1786. Vnitřní zařízení kostela pochází z 19. a 20. století. Interiér je plochostropý. Obnovován byl v roce 1860. Fasády kostela jsou členěny stylizovanými pilastry. Portál je řešen jako atypicky dekorovaná edikula s trojúhelníkovou supraportou.
  • Římskokatolický kostel Panny Marie Patronky Maďarů v části Malý Pesek, pravděpodobně z 18. století – jednolodní klasicistní stavba s polygonálně ukončeným presbytářem a mírně představenou věží. Fasády kostela jsou lemovány nárožním kvádrováním, věž je ukončena jehlancovou helmicí.
    Místní kurie na historické fotografii
  • Zemanská kurie – jednopodlažní stavba na půdorysu písmene L, s valbovou střechou z konce 18. století. Ve druhé polovině 20. století byla kurie přestavěna a ztratila část svých památkových hodnot.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kukučínov na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]