Starý Tekov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Starý Tekov
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Starý Tekov – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška167 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajNitranský
OkresLevice
Tradiční regionTekov
Starý Tekov
Starý Tekov
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha10,57 km²
Počet obyvatel1 501 (2020)
Hustota zalidnění142 obyv./km²
Správa
StatusObec
Vznik1075
Oficiální webwww.starytekov.sk
E-mailstarytekov1111@stonline.sk
Telefonní předvolba036
PSČ935 26
Označení vozidel (do r. 2022)LV
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Starý Tekov (něm. Bersenberg, také Altbarsch, Altbersenberg, někdy i Bersenburg nebo Berschenberg, Alt Berschenburg; maď. Óbars) je obec na Slovensku v okrese Levice. Leží na levem břehu řeky Hron. Na místě hřbitova, který se nachází v centru obce, byl Tekovský hrad, o kterém je první písemná zmínka již v roce 1075.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec byla osídlena již v neolitu. V obci bylo objeveno sídliště a pohřebiště z velkomoravské doby. Významná obec s mýtem se poprvé zmiňuje v roce 1075. Díky ideální poloze se stal hrad brzy župním sídlem. Koncem 13. stol. byl pánem hradu Matúš Čák Trenčianský. Král Karel Robert připojil v roce 1321 hrad Tekov k Levicím. V roce 2015 byl mezi obcemi Starý Tekov a Nový Tekov přes řeku Hron otevřen nový most, který nadobro nahradil původní dřevěný most, stržený velkou vodou začátkem 19. století. V mezidobí bylo možné přepravit se mezi obcemi přívozem.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, jednolodní původně předrománská stavba s polygonálně ukončeným presbytářem a představenou věží z první poloviny 11. století. Nachází se uprostřed vesnice v opevněném areálu. Z původní stavby se dochovala severní zeď lodi. V následujících stoletích byl kostel upravován a rozšiřován, románsky na přelomu 11. a 12. století, goticky na přelomu 14. a 15. století, pozdně goticky kolem roku 1536, kdy vzniklo současné presbyterium s dochovanými okny s kružbami a nakonec barokně v období let 1698 až 1717, kdy byla přistavěna věž a kostel byl znovu zaklenut valenou klenbou s výsečemi. V areálu kostela se nachází brána se dvěma kaplemi z roku 1733, které sloužily také jako bašty. V roce 2011 se v kostele uskutečnil archeologický výzkum, který odkryl nejstarší zdivo předrománské stavby.
  • Sousoší Kalvárie
  • Pomník padlým v 1. a 2. světové válce

Památníky[editovat | editovat zdroj]

  • Památník Štefana Senčíka
  • Památník Jána Palárika
  • Památník bojů u Starého Tekova

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Starý Tekov na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]