Maaseik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maaseik
Socha Jana a Huberta van Eyckových na náměstí Marktplein
Socha Jana a Huberta van Eyckových na náměstí Marktplein
Maaseik – znak
znak
Maaseik – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška36 m n. m.
StátBelgieBelgie Belgie
Jazyk. společenstvíVlámské
RegionVlámsko
ProvincieLimburk
ArrondissementMaaseik
Maaseik
Maaseik
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha76,91 km²
Počet obyvatel24 865 (2015)
Hustota zalidnění323,3 obyv./km²
Správa
StarostaJohan Tollenaere (od 2019)
Oficiální webwww.maaseik.be
E-mailinfo@maaseik.be
Telefonní předvolba089
PSČ3680
Počet zastupitelů27
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maaseik (limbursky Mezeik) je belgické město a správní centrum jednoho z arrondissementů provincie Limburk ve Vlámském regionu. Leží na řece Máze, která tvoří hranici s Nizozemskem. Obec Maaseik zahrnuje kromě vlastního Maaseiku bývalé obce Neeroeteren a Opoeteren.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky města[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší část obce je pravděpodobně vesnice Aldeneik (česky „starý dub“), kde kolem roku 700 franský hrabě Adelard založil benediktinský klášter. Jeho dvě dcery Herlinda a Relinda se staly abatyšemi tohoto kláštera a později byly prohlášeny za svaté. Kolem kláštera brzy vznikla malá osada. Kolem roku 870 klášter značně poškodili Normané. V 10. století se Aldeneik stal součástí biskupství Lutych a byla zde zřízena kapitula s dvanácti kanovníky.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

Několik kilometrů jihozápadně od Aldeneiku začala vznikat nová osada jménem Nieuw-Eyck („nový dub“) a později Maaseik. Roku 1244 se Maaseik stal samostatnou farností a získal městská práva. Patřil hrabství Loon a později se stal jedním z 23 nejvýznamnějších měst biskupství Lutych, kterým byl udělen titul „bonne ville“. Vzhledem k dobré strategické poloze byl Maaseik opevněn hradbami a příkopy. Toto opevnění zboural Karel Smělý roku 1467 po povstání měšťanů proti lutyšskému knížeti-biskupovi.

Novověk[editovat | editovat zdroj]

V 16. století bylo znovu vybudováno opevnění, které o století později zesílil francouzský vojenský architekt Vauban. Po ústupu Francouzů roku 1675 však byly vojenské objekty postupně rozebírány a dodnes se zachovaly už jen názvy původních bran (např. Bospoort, Maaspoort). V 16. století a na začátku 17. století Maasseik ekonomicky prosperoval díky výhodné poloze mezi Lutychem a mořem. Obchodní aktivita byla silná do druhé poloviny 17. století, kdy začala slábnout regionální moc Lutychu. Roku 1684 byla třetina města zničena požárem, což urychlilo jeho úpadek.

Průmyslová revoluce v 19. století se Maaseiku příliš nedotkla. Jeho centrum si uchovalo architektonickou jednotu až do první světové války. Dnes Maaseik slouží především jako regionální centrum a nabízí nákupní, vzdělávací a zdravotnické služby pro své okolí.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • V kostele svaté Kateřiny (Sint-Catharinakerk) je uložena nejstarší kniha evangelií v Beneluxu Codex Eyckensis, pocházející ze 7. nebo 8. století.
  • Na hlavním náměstí se nachází socha nejslavnějších rodáků města Jana a Huberta van Eyckových. Stálá expozice jejich děl je umístěna v nedalekém františkánském klášteře, který vlastní také zmenšený model města roku 1672.
  • Museactron zahrnuje regionální archeologické muzeum, lékárnické muzeum a pekařské muzeum.
  • Dvanáct z původních šestnácti vodních mlýnů v okolí města je ve velmi dobrém stavu a stále se využívá k výrobě mouky a k řezání dřeva.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Codex Eyckensis

Družba[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maaseik na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]