V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox Belgie obec". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Maaseik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maaseik
MarktpleinMaaseik.jpg
Socha Jana a Huberta van Eyckových na náměstí Marktplein
Symboly obce
Maaseik – znak Maaseik – vlajka
Znak Vlajka
Poloha v rámci Belgie Belgická vlajka
MaaseikLocation.png BelgiumLimburg.png
Poloha Maaseiku v arr. Maaseik a v prov. Limburk Poloha provincie Limburk v Belgii
Zeměpisné údaje
Region Flag of Flanders.svg Vlámsko
Společenství Flag of Flanders.svg Vlámské
Provincie Flag of Limburg (Belgium).svg Limburk
Arrondissement Maaseik

zeměpisné souřadnice:
Rozloha 76,91 km²
Demografické údaje (zdroj: fgov.be)
Počet obyvatel
– Mužů
– Žen
Hustota zalidnění
23 761 (1. 7. 2006)
50,19 %
49,81 %
309 obyv./km²
Věková struktura
– 0–19 let
– 20–64 let
– 65 let a více
(1. 1. 2006)
21,99 %
61,82 %
16,19 %
Cizinci 11,74 % (1. 7. 2006)
Ekonomika
Míra nezaměstnanosti 8,81 % (1. 1. 2006)
Průměrný roční příjem 12 020 €/obyv. (2003)
Správa obce
Starosta Jan Creemers (CD&V)
Vládnoucí strany CD&V, VLDplus
Počet zastupitelů 27
Další informace
PSČ 3680
Telefonní předvolba 089
Oficiální web www.maaseik.be

Maaseik (limbursky Mezeik) je belgické město a správní centrum jednoho z arrondissementů provincie Limburk ve Vlámském regionu. Leží na řece Máze, která tvoří hranici s Nizozemskem. Obec Maaseik zahrnuje kromě vlastního Maaseiku bývalé obce Neeroeteren a Opoeteren.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky města[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší část obce je pravděpodobně vesnice Aldeneik (česky „starý dub“), kde kolem roku 700 franský hrabě Adelard založil benediktinský klášter. Jeho dvě dcery Herlinda a Relinda se staly abatyšemi tohoto kláštera a později byly prohlášeny za svaté. Kolem kláštera brzy vznikla malá osada. Kolem roku 870 klášter značně poškodili Normané. V 10. století se Aldeneik stal součástí biskupství Lutych a byla zde zřízena kapitula s dvanácti kanovníky.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

Několik kilometrů jihozápadně od Aldeneiku začala vznikat nová osada jménem Nieuw-Eyck („nový dub“) a později Maaseik. Roku 1244 se Maaseik stal samostatnou farností a získal městská práva. Patřil hrabství Loon a později se stal jedním z 23 nejvýznamnějších měst biskupství Lutych, kterým byl udělen titul „bonne ville“. Vzhledem k dobré strategické poloze byl Maaseik opevněn hradbami a příkopy. Toto opevnění zboural Karel Smělý roku 1467 po povstání měšťanů proti lutyšskému knížeti-biskupovi.

Novověk[editovat | editovat zdroj]

V 16. století bylo znovu vybudováno opevnění, které o století později zesílil francouzský vojenský architekt Vauban. Po ústupu Francouzů roku 1675 však byly vojenské objekty postupně rozebírány a dodnes se zachovaly už jen názvy původních bran (např. Bospoort, Maaspoort). V 16. století a na začátku 17. století Maasseik ekonomicky prosperoval díky výhodné poloze mezi Lutychem a mořem. Obchodní aktivita byla silná do druhé poloviny 17. století, kdy začala slábnout regionální moc Lutychu. Roku 1684 byla třetina města zničena požárem, což urychlilo jeho úpadek.

Průmyslová revoluce v 19. století se Maaseiku příliš nedotkla. Jeho centrum si uchovalo architektonickou jednotu až do první světové války. Dnes Maaseik slouží především jako regionální centrum a nabízí nákupní, vzdělávací a zdravotnické služby pro své okolí.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • V kostele svaté Kateřiny (Sint-Catharinakerk) je uložena nejstarší kniha evangelií v Beneluxu Codex Eyckensis, pocházející ze 7. nebo 8. století.
  • Na hlavním náměstí se nachází socha nejslavnějších rodáků města Jana a Huberta van Eyckových. Stálá expozice jejich děl je umístěna v nedalekém františkánském klášteře, který vlastní také zmenšený model města roku 1672.
  • Museactron zahrnuje regionální archeologické muzeum, lékárnické muzeum a pekařské muzeum.
  • Dvanáct z původních šestnácti vodních mlýnů v okolí města je ve velmi dobrém stavu a stále se využívá k výrobě mouky a k řezání dřeva.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Codex Eyckensis

Družba[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maaseik na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]