Městská knihovna Most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Městská knihovna Most
Současná budova Městské knihovny Most
Současná budova Městské knihovny Most
Stát ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Typ veřejná
Založena 1919
Další informace
Ředitel Bc. Petr Petrik[1]
Webové stránky www.knihovnamost.cz
Telefon 474 768 800
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městská knihovna Most, p. o. je veřejná knihovna, jejímž zřizovatelem je město Most. Od roku 1985 sídlí v účelové budově (první svého druhu v poválečné Československé republice) v Moskevské ulici č.12.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova bývalého piaristického gymnázia

Česká městská knihovna byla v Mostě založena až po vzniku Československa, v roce 1919, i když německou knihovnu město Most ovšem založilo již o mnoho let dříve. Česká knihovna sídlila v budově staré pošty ve Vodní ulici. Měla se stěhovat do budovy bývalého piaristického gymnázia na třetím náměstí, avšak po okupaci Sudet na podzim roku 1938 z tohoto plánu sešlo, neboť české veřejné instituce byly uzavřeny a knihovna mezi nimi. Do gymnaziální budovy se nastěhovala německá knihovna.

Po skončení druhé světové války byla česká knihovna obnovena a k ní připojena německá. Knihovna se pro veřejnost otevřela 1. října 1945 právě v budově piaristického gymnázia. Německé knihy byly postupně vyřazeny a z darů institucí i jednotlivců vznikal nový knižní fond. V roce 1948 se knihovna rozšířila o hudební oddělení. V roce 1954 byla založena sbírka s více než patnácti sty gramofonovými deskami. Od 60. let knihovna zajišťovala metodickou pomoc pro místní lidové knihovny v obcích okresu Most.

Budova poválečné polikliniky

V té době již probíhala likvidace starého Mostu a všechny obyvatele i jednotlivé instituce čekalo stěhování do nového města. Knihovna se ovšem nejprve stěhovala v roce 1975 do budovy bývalé polikliniky v Jarošově ulici, ještě ve starém Mostě. Mezitím byl zpracován předběžný projekt na novou knihovní budovu, s jejímž otevřením se počítalo v roce 1978. Termín však nebyl dodržen a knihovna se v roce 1979 musela provizorně přemístit do Kopist. Zde zůstala rok a poté se přestěhovala do nového Mostu, ovšem opět jen přechodně do budovy lidové školy umění v Moskevské ulici.

Stavba nové knihovny měla být dokončena v roce 1980, ovšem ani tento termín nebyl dodržen, takže se knihovna stěhovala až v roce 1984 a v následujícím roce byla otevřena pro veřejnost. Budova se stala první moderní účelovou knihovní budovou v tehdejším Československu. Stavba o půdorysu 63x41 metrů, umístěná ve svahu, je zajímavě řešená, se dvěma atrii.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Zřizovatelem Okresní knihovny v Mostě byl do roku 2002 Okresní úřad v Mostě. Po jeho zrušení se od 1. 1. 2003 knihovna stala příspěvkovou organizací města Mostu a nazývá se Městskou knihovnou. Je i nadále pověřena poskytovat poradenské a koordinační služby veřejným knihovnám v okrese Most, což jsou městské knihovny v Litvínově, Meziboří, Lomu, Horním Jiřetíně a Hoře Svaté Kateřiny a dalších 19 obecních (místních) knihoven.

V roce 2003 bylo rozhodnuto o zrušení Správy městských kin a její sloučení s Městskou knihovnou,[2] které proběhlo k 1. 1. 2004.

Knihovna má oddělení výpůjčních služeb pro dospělé a děti a oddělení naučné literatury, součástí knihovny je kino Kosmos a planetárium. V budově existovalo také samostatné kino Mír, které však bylo zrušeno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kontakty. www.knihovnamost.cz. Dostupné online [cit. 2018-08-10]. 
  2. Tisková zpráva z jednání městské rady dne 11. 9. 2003. www.mumost.cz [online]. [cit. 2009-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-01-16. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Městská knihovna Most. 20 let v nové budově. Most, Městská knihovna Most 2005

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]