Louis Chevrolet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Louis Chevrolet
Louis Chevrolet in 1914.jpg
Narození 25. prosince 1878
La Chaux-de-Fonds
Úmrtí 6. června 1941 (ve věku 62 let)
Detroit
Příbuzní Arthur Chevrolet
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Chevrolet (25. prosince 1878, La Chaux-de-Fonds, kanton Neuchâtel6. června 1941, Detroit, Michigan) byl automobilový závodník a spoluzakladatel firmy Chevrolet Motor Car Company, v současnosti patřící koncernu General Motors.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1886 se rodina přestěhovala ze Švýcarska do burgundského města Beaune. V té době se mladý Louis zajímal o automobily a závody. Mezi lety 1895 a 1899 pracoval jako mechanik v obchodě s jízdními koly firmy Roblin. Poté odešel do Paříže, kde však pobyl jen krátce a v roce 1900 se vydal do kanadského Montrealu. Následující rok přešel do New Yorku k firmě Fiat.

Až do roku 1909 pracoval a závodil pro firmu Buick Motor Company, kde měl možnost naučit se vše o konstrukci automobilů. Poté se pustil do vývoje motoru pro vlastní automobil. Jeho partnerem se zakrátko stal William Durant, společně v Detroitu založili podnik Chevrolet Motor Car Company. V roce 1915 však mezi nimi došlo k roztržce v otázkách konstrukce a Chevrolet svůj podíl Durantovi prodal. O rok později se firma sloučila s Durantem vlastněnými General Motors.

Chevrolet se vrhl na závodění. Jeho partnerem se stal Howard E. Blood a společně založili firmu Cornelian. Ta se plně soustředila na výrobu malých vozů pro závody Indy 500, pro poruchu motoru se v ročníku 1915 jejich vůz řízený Louisem umístil na 20. místě. Louis se závodu zúčastnil celkem čtyřikrát, jeho nejlepším výsledkem bylo sedmé místo. O rok později založil Louis s bratrem Gastonem další firmu Frontenac Motor Corporation, která navrhovala a vyráběla závodní automobily.

Louis byl starším bratrem Gastona (1892-1920), který s vozem vlastní konstrukce v roce 1920 zvítězil v závodě 500 mil v Indianapolis.

Louis Chevrolet byl pohřben v Indianapolis. Za své zásluhy byl v roce 1969 uveden do Automotive Hall of Fame, v roce 1992 byl uveden do International Motorsports Hall of Fame.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]